System autonomicznej jazdy w Mercedesie klasy Ehttp://www.topgear.com.pl

W pełni autonomiczne samochody Google już od dłuższego czasu są testowane na drogach publicznych, a nad swoimi wersjami tego typu aut pracuje coraz więcej producentów m.in. Volvo, Tesla, Ford, Nissan, Renault. Według ekspertów to właśnie „samoprowadzące” się auta są przyszłością motoryzacji i za około 20-30 lat będą stopniowo zastępować tradycyjne samochody.

O tym, że rozwój technologii idzie właśnie w tym kierunku świadczą montowane już dzisiaj inteligentne systemy wspomagające kierowcę np. asystent parkowania czy system ostrzegania przed kolizją. Te systemy, które co prawda nie wyręczają kierowcy lecz pomagają mu wykonywać w bezpieczny sposób różne manewry na drodze, są obecne już niemal w każdym nowym aucie i nikogo nie dziwią. O krok dalej poszedł jednak ostatnio Mercedes, który swoją najnowszą odsłonę limuzyny klasy E wyposażył w system autonomicznej jazdy o nazwie Drive Pilot. Jest to zaawansowana technologia, na którą składają się: pilot układu kierowniczego, pilot odległości oraz pilot ograniczenia prędkości. Wszystkie razem minimalizują zaangażowanie kierowcy, wykonując za niego manewry podczas jazdy autostradą lub jazdy w korkach. Na drodze wielopasmowej kierowca nie musi trzymać rąk na kierownicy, by auto jechało ustaloną prędkością (maks. 210 km/h), utrzymywało bezpieczną odległość za jadącym przed nim pojazdem, a także samodzielnie pokonywało łuki. Co ciekawe, system działa prawidłowo także przy słabo widocznych pasach na asfalcie. Aby zmienić pas ruchu, wystarczy włączyć kierunkowskaz, a auto samodzielnie wykona manewr. W każdej chwili system jednak może nadać komunikat o konieczności interwencji kierowcy i jeśli ten w porę nie przejmie kierownicy, samochód automatycznie zatrzyma się.

Równie ciekawą opcją jest pilot zdalnego parkowania, którego działanie kojarzy się z filmami science fiction. Żeby z niego skorzystać, trzeba najpierw zainstalować na swoim smartfonie specjalną aplikację. Po jej uruchomieniu można wysiąść z auta i zaparkować go całkowicie zdalnie! Pilot sprawdza się przede wszystkim na bardzo wąskich miejscach parkingowych lub w małych garażach. Oprócz tego nowy Mercedes klasy E ma cały wachlarz dodatkowych systemów wspomagających bezpieczeństwo i ułatwiających jazdę m.in. awaryjnego hamowania czy zapobiegania zmiany toru jazdy pod wpływem bocznego wiatru. Te nowoczesne rozwiązania z pewnością zaskakują, zwłaszcza że z zewnątrz klasa E jest nadal majestatyczną limuzyną o raczej tradycyjnej sylwetce.

O Autorze

Powiązane artykuły