Renault Talisman – czy to godny następca Laguny?https://www.renault.pl/

Renault już dawno zapowiadało koniec produkcji Laguny, co zasmuciło z pewnością wielu fanów tego ładnego i bardzo wygodnego auta, które produkowane było od 1994 roku. W zeszłym roku okazało się jednak, że pustkę po Lagunie wypełni jej zupełnie nowy następca – Renault Talisman.

Laguna zapisała się w naszej pamięci jako samochód niezwykle stylowy i komfortowy, który zaspokajał potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, jak i biznesmenów. A jaki jest Talisman?

Przede wszystkim Renault Talisman jest typowym sedanem, nieco większym, lecz lżejszym od Laguny, który klasyfikowany był jako liftback. Sam producent nie boi się określenia limuzyna i w sumie ma rację, bo już sama stylistyka auta jest elegancka i z „wyższej półki”. Klasyczna linia nadwozia jest wyjątkowo aerodynamiczna i urozmaicona dość dużym grillem, przednimi światłami zachodzącymi na zderzak i ładnie wyprofilowanym tyłem. Wnętrze jest bardzo przestronne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, wykończone z dbałością o detale i z francuskim poczuciem piękna.

Jak przystało na tej klasy samochód, osoby siedzące z przodu mogą się cieszyć komfortem foteli Business Class z elektryczną regulacją, masażem i funkcją podgrzewania. Inteligentna klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb i potrafi zredukować ilość bakterii i alergenów w powietrzu. Kierowca ma także do dyspozycji cały szereg nowoczesnych systemów wspomagających jazdę takich jak Easy Park Assist czy wspomaganie ruszania pod górę. O bezpieczeństwo dba z kolei m.in. system automatycznego dostosowania prędkości, który pomaga zachować bezpieczną odległość za jadącym z przodu samochodem oraz systemy: ostrzegania o przekroczeniu prędkości i rozpoznawania znaków drogowych, kontroli pasa ruchu, wspomagania nagłego hamowania czy kontroli martwego pola.

Ciekawym rozwiązaniem jest system skrętnych wszystkich czterech kół, który poprawia zwrotność auta, a także sterowane zawieszenie, które zmienia się wraz ze zmianą trybu jazdy – tych jest 5 do wyboru.

Auto oferowane jest w czterech wersjach, w których wykorzystane są silniki benzynowe o mocy 150 i 200 KM oraz wysokoprężne o mocy 110, 130 i 160 KM. Część z nich ma 6- biegową skrzynię manualną, a część automatyczną EDC.

Renault Talisman jest całkiem interesującą ofertą, która w założeniu ma konkurować np. z popularnym Passatem. Jego atutem jest atrakcyjny wygląd, dobre wyposażenie, ciekawe rozwiązania (system 4 skrętnych kół), niskie spalanie paliwa i niska emisja CO2. Jeśli ktoś unika niemieckich aut, powinien skusić się na tę nowość od Renault.

 

O Autorze

Powiązane artykuły