Tesla Model 3 – dlaczego jego premiera wzbudziła tyle emocji?https://www.mentor.com/

Przez 13 lat swojej działalności Tesla Motors zdążyła porządnie zamieszać na rynku motoryzacyjnym, wyznaczając kierunek rozwoju technologii aut elektrycznych. Zarówno elegancki Model S, jak i dynamiczny crossover Model X zachwycają stylistyką, komfortowym wnętrzem i nowoczesnymi rozwiązaniami, ale wciąż są nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba, ze względu na swoją wysoką cenę oraz trudy codziennej eksploatacji aut w postaci małego zasięgu i długiego ładowania akumulatorów. Z tych powodów na zakup Tesli dotychczas decydowali się raczej pasjonaci o grubych portfelach, którzy rzadko traktowali to auto jako jedyny środek transportu.

31 marca 2016r. amerykański producent zaprezentował jednak swoje najmłodsze dziecko, które ma trafić do dużo szerszego grona odbiorców. Tesla Model 3 już okazała się sukcesem, ponieważ tylko w ciągu pierwszej doby od premiery auta, zaliczki na jej zakup wpłaciło 115 tysięcy osób, mimo że producent wciąż nie odkrył wszystkich kart na temat samochodu, który trafi na rynek dopiero w 2017r. Co więc wiadomo na temat Modelu 3 i dlaczego spotkała się z tak dużym zainteresowaniem?

Przede wszystkim jest to najmniejszy samochód ze stajni Tesli (około 20% mniejszy od Modelu S). Ten 5-drzwiowy sedan ze szklanym dachem ma bardzo zgrabne i nowoczesne nadwozie o lekko sportowym zacięciu. Wnętrze auta jest bardzo przestronne i mieści aż 5 dorosłych osób, ponieważ akumulatory umieszczono pod podłogą, a konsolę przednią znacznie zmniejszono, co pozwoliło przesunąć przednie fotele i zyskać więcej przestrzeni. Sama konsola jest bardzo prosta i składa się z ekranu dotykowego LCD o średnicy 15 cali. Atutem samochodu są dwa bagażniki – przedni i tylni oraz całkiem przyzwoite osiągi: około 350 km zasięgu na jednym ładowaniu baterii oraz przyśpieszenie do 100 km w ciągu 6 sekund. Producent zapewnia także, że nowa Tesla Model 3 bez trudu zdobędzie 5 gwiazdek bezpieczeństwa National Highway Traffic Safety Administration. Możliwość korzystania ze stacji szybkiego ładowania oraz funkcji autopilota w standardzie to kolejne zalety, które kuszą klientów.

Oczywiście najważniejszym atutem auta jest jego cena, która w wersji podstawowej zapowiadana jest na jedynie 35 tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę dotacje na zakup elektrycznego auta oferowane przez rządy wielu krajów (USA, Holandii i Norwegii) oraz niski koszt eksploatacji samochodu, bardzo trudno się dziwić tak dużemu zainteresowaniu Modelem 3, które ma duże szanse trafić do masowego odbiorcy.

O Autorze

Powiązane artykuły