Auto na abonament – na czym polegają tego rodzaju oferty?http://www.bieranowski.pl/

Dotychczas każdy, kto marzył o własnym nowym samochodzie musiał się liczyć ze sporym wydatkiem, który mógł ewentualnie pokryć środkami pochodzącymi z kredytu. Niestety nie każdego stać na zakup nowego auta, a czasami nawet na zaciągnięcie pożyczki w banku. Na szczęście na rynku pojawiła się zupełnie nowa oferta, która teraz umożliwi jazdę nowiutkim samochodem nawet osobom nie posiadającym żadnej większej gotówki.

Oferta ta nazwana została „auto na abonament”, ponieważ istotnie wiąże się z opłacaniem comiesięcznego abonamentu, podobnie jak za telefon komórkowy. Abonament ten jest niczym innym, jak opłatą za użytkowanie samochodu, zaś sama konstrukcja oferty bardzo przypomina leasing na samochód oferowany firmom lub najem długoterminowy. Oznacza to, że osoba korzystająca z oferty nie staje się właścicielem samochodu z chwilą podpisania umowy, lecz otrzymuje jedynie prawo jego użytkowania przez z góry określony okres. Wyjątkiem są oferty abonamentowe oparte na kredycie, gdzie auto od początku jest własnością klienta – taką ofertę ma np. Volkswagen.

Najczęściej proponowane są terminy umowy od kilku miesięcy do kilku lat, przy czym po jej zakończeniu, użytkownik może albo zwrócić auto, zamienić go na inny lub wykupić za cenę rynkową. W zależności od oferty, miesięczna rata może obejmować dodatkowo pakiet ubezpieczeń, usługi serwisowe lub wymianę opon. W przypadku posiadania większej gotówki, niektóre firmy dają możliwość wpłacenia wkładu własnego i dzięki temu obniżenia wysokości miesięcznej raty. Najbardziej przejrzystą ofertę auta na abonament ma obecnie Hyundai, który oferuje nowy samochód na 13 miesięcy bez żadnych opłat wstępnych. Niestety klient może oczekiwać dodatkowych kosztów, jeśli w tym czasie przekroczy limit 24 tysięcy kilometrów.

Ogólnie pomysł auta na abonament wydaje się ciekawy dla osób fizycznych, które nie mają dostępu do ofert leasingu (dla firm leasing z opcją wykupu jest dużo korzystniejszy finansowo). Jednak dość wysokie raty abonamentu płacone jedynie za użytkowanie samochodu mogą być dla niektórych mniej opłacalne, niż wzięcie kredytu na jego zakup. Z drugiej strony nie każdy chce brać kredyt, choćby z tego powodu, że ma już zaciągnięte zobowiązania na inne cele. Z pewnością zaletą oferty „auto na abonament” jest kompleksowość usługi, w ramach której otrzymuje się pełną opiekę serwisową, a także możliwość częstej zmiany samochodu na najnowszy model, oczywiście tej samej marki.

 

 

 

 

O Autorze

Powiązane artykuły