World Car of the Year 2016: Mazda MX-5http://www.mazda.pl

Na tegorocznych Targach Motoryzacyjnych w Nowym Jorku, trwających od 25 marca do 3 kwietnia, po raz kolejny wybrano Światowy Samochód Roku. Nagrodę przyznano już po raz 12 i tym razem wybór może niektórych zaskakiwać. Choć w finałowej trójce znalazły się Audi A4 i Mercedes GLC to pierwsze miejsce zajął japoński roadster Mazda MX-5. Być może dlatego, że w ubiegłych latach triumfy święciły właśnie niemieckie marki? A być może dlatego, że ten mały kabriolet od kilku lat jest najlepiej sprzedającym się dwuosobowym sportowym samochodem na świecie?

Maździe MX-5 z pewnością nie można odmówić pięknej stylistyki, która odznacza się wyjątkowo miękką i opływową linią nadwozia, wyglądającej zgrabnie i lekko zarówno z otwartym, jak i zamkniętym dachem. Choć auto dostępne jest w kilku kolorach, to jednak najbardziej lubiane i znane jest w wersji Soul Red. Wnętrze samochodu jest bardzo przestronne, a pod względem estetycznym jest subtelnym połączeniem elegancji i sportowego stylu.

Najnowsza wersja auta została zaprojektowana zgodnie z technologią SKAKTIVE, dzięki czemu samochód jest bardzo wydajny, zachowując jednak swój sportowy charakter. Mazda MX-5 jest dostępna w trzech wersjach: Sky ENERGY, Sky PASSION i Sky FREEDOM, z których każda wyposażona jest odpowiednio w benzynowy silnik: 1.5 SKY-G (131KM), 2.0 SKY-G (160 KM) lub 2.0 SKY-G i-ELOOP (160 KM). W przypadku tego trzeciego osiągi Mazdy wyglądają według danych producenta następująco: prędkość maksymalna 214 km/h, przyśpieszenie do 100 km w ciągu 7,3 sekundy, spalanie 6,6 litrów na 100 kilometrów. Atutem tego sportowego kabrioletu jest niewielki ciężar (waga auta wynosi około 1 tony – w zależności od wersji), a także równomierne rozłożenie masy na obie osie. Z trzech dostępnych wersji auta najbogatsza jest Sky FREEDOM, która wyposażona jest m.in. w system inteligentnego odzyskiwania energii podczas hamowania i-ELOOP, system wyłączania silnika podczas postoju i-STOP, sportowe zawieszenie Bilstein, zamszowe fotele sportowe i nagłośnienie Bose® z ukrytymi w zagłówkach głośnikami.

Na polskim rynku nowa Mazda MX-5 kosztuje w najuboższej wersji 89 900 zł, zaś w najbogatszej niecałe 114 000 zł. W opinii kierowców samochód ten zapewnia niesamowitą frajdę z jazdy, a przy tym nie rujnuje kieszeni podczas eksploatacji. Można przypuszczać, że tegoroczny tytuł Światowego Samochodu Roku przysporzy mu jeszcze większego grona fanów.

 

O Autorze

Powiązane artykuły