Citroen e-Mehari. Elektryczne cacko stworzone z udziałem kreatorów modyhttp://www.gizmag.com

Salon Samochodowy w Genewie 2016 dobiegł końca, jednak prezentowane na nim auta jeszcze długo będą powodem dyskusji wśród miłośników motoryzacji. Trzeba przyznać, że tegoroczna wystawa obfitowała w wizjonerskie modele koncepcyjne, takie jak np. e-Mehari, którym Citroen podbił serca wielbicieli nowoczesnego designu i wysmakowanego stylu.

Koncept Citroena jest w zasadzie nawiązaniem do kultowego modelu z 1968r. Mehari. Był to samochód osobowy przypominający auto terenowe, którego nadwozie wykonane było z tworzywa sztucznego, dzięki czemu waga samochodu wynosiła zaledwie 525 kg. Mehari stosowane było przez wojsko oraz żandarmerię, o czym można było się przekonać oglądając filmy o żandarmach z Saint Tropez ze wspaniałym Louisem de Funès w roli głównej.

Nowa wersja Mehari została zaprojektowana z udziałem projektantów ze znanego domu mody Courrèges. Dzięki ich pomysłowości powstało urocze małe autko o niepowtarzalnym i bardzo nowoczesnym designie. Ten czteroosobowy kabriolet jest niemal w całości śnieżnobiały (także wewnątrz!) i budzi skojarzenie z plastikową zabawką dla dzieci. Jednocześnie pojazd wydaje się niezwykle lekki o jednak nieco sportowym zacięciu. Biel samochodu przełamują drobne elementy w kolorze czarnym i pomarańczowym, które dodają autu energii i świeżości. W aucie zachwyca niezwykła dbałość o detale oraz nowoczesny minimalizm. Bagażnik e-Mehari zaopatrzono nawet w biało-pomarańczowe walizki i torby ze skóry, które idealnie współgrają ze stylistyką auta i przy okazji wskazują jakie jest przeznaczenie samochodu. Nietrudno sobie wyobrazić, że jako auto elektryczne Citroen e-Mehari zapewnia niezwykle cichą jazdę, co w przypadku kabrioleta ma szczególne znaczenie. Samochód sprawdzi się więc nie tylko na miejskich ulicach, ale także do spontanicznych wypadów za miasto.

E-Mehari wyposażono w silnik elektryczny oraz baterię litowo- metalowo- polimerową. Maksymalna prędkość samochodu to 110 km/h, zaś zasięg na jednym ładowaniu przewidziano na 200 km przy jeździe po mieście. Autko można ładować ze zwykłego domowego gniazdka, co trwa około 13 godzin lub czerpać prąd o wyższym natężeniu 16A ze stacji ładujących, skracając czas ładowania do 8 godzin.

Swoim pomysłem na stylowe i jednocześnie bardzo nowoczesne auto elektryczne Citroen zaskoczył wielu gości Salonu w Genewie. Samochód niewątpliwie przykuwał wzrok i wzbudzał niemałe zainteresowanie. Jeśli wejdzie on do produkcji, to zapewne będzie rozchwytywany przez młode osoby.

 

O Autorze

Powiązane artykuły