Bugatti Chiron – premiera nowego superauta w Genewiehttp://automotivezone.pl

Fani motoryzacji wreszcie doczekali się otwarcia tegorocznego, już osiemdziesiątego szóstego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. W dniach 3-13 marca można na nim obejrzeć najnowsze propozycje producentów samochodów z całego świata, wśród których największe emocje budzą oczywiście premiery. Duże emocje wywołała prezentacja następcy słynnego Bugatti Veyrona, który przez długi czas uznawany był za najszybszy samochód świata. Nowy model z fabryki Volkswagena, będącego właścicielem marki Bugatti, nosi nazwę Chiron i jest równie ekscytujący co jego poprzednik. Nazwa auta pochodzi od nazwiska kierowcy rajdowego Louis Alexandre Chiron, który przed II wojną światową z sukcesem brał udział w rajdach, jeżdżąc między innymi Bugatti.

Pokazany w Genewie Bugatti Chiron to dwudrzwiowe coupe, które ma piękną karoserię z włókna węglowego w kolorze niebieskim. W przedniej części samochodu jest ona jasna, zaś w tylnej granatowa. Obie części kolorystyczne oddziela niezwykle efektowny łuk, który jest dużo bardziej zaznaczony niż w Veyronie. Ogólnie sylwetka Chirona dość mocno przypomina Veyrona, choć są zauważalne także różnice. Uwagę zwracają przednie reflektory wykonane w technologii laserowej, których w sumie jest aż osiem. Zmieniony został także tył samochodu, w którym zastosowano na przykład długi pasek świateł i biegnący przez środek tylnej szyby pionowy panel karoserii. Auto jest dłuższe i szersze od swojego poprzednika, a także minimalnie cięższe, bo waży 1995 kg.

Silnik Bugatti Chiron ma pojemność 8 litrów przy 16 cylindrach i generuje 1500 KM mocy. Auto wyposażono w 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię biegów, duże wyczynowe sprzęgło, 4 turbosprężarki, 10 chłodnic, ogromne ceramiczne tarcze hamulcowe oraz w 100-litrowy bak paliwa. Na uwagę zwracają także duże koła, które z przodu mają 20 cali, zaś z tyłu 21.

Prędkość maksymalna samochodu wynosi podobno 434 km/h, czyli jest o 3 km większa od Veyrona, który uznawany był za najszybszy samochód uliczny świata. Chiron imponuje przyśpieszeniem, ponieważ do 100 km/h potrafi rozpędzić się w zaledwie 2,5 sekundy, zaś prędkość 200 km/h osiąga w 6,5 sekundy. Maksymalny moment obrotowy wynosi 1600 Nm.

Volkswagen zapowiada wyprodukowanie jedynie 500 sztuk tego supersamochodu, którego pierwsze egzemplarze będą dostępne pod koniec tego roku. Cena około 2,5 miliona euro nie odstrasza chętnych, których już znalazło się około 150. Trudno się temu dziwić, skoro Chiron aspiruje do najszybszego samochodu na świecie.

O Autorze

Powiązane artykuły