Wielki powrót Renault Alpine?https://pl.wikipedia.org

Marka sportowych Renault Alpine zniknęła z rynku w 1995r. po 40 latach istnienia i od tamtej pory co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje o planach jej reaktywacji. Tym razem plany te wreszcie przybiorą realny kształt, gdyż jeszcze w lutym ma nastąpić prezentacja koncepcyjnego modelu, który do sprzedaży trafi w przyszłym roku.

Niewiele osób wie, że firma Renault Alpine na początku nie była związana z koncernem Renault. Została bowiem założona w 1955r. przez Jean’a Rédélé, który wykorzystując swoje umiejętności z zakresu mechaniki oraz zamiłowanie do wyścigów samochodowych, zaczął przerabiać seryjnie produkowane modele Renault w auta sportowe. Jego przeróbki zaczęły odnosić sukcesy podczas wyścigów, zaś kolejne modele cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. To spowodowało przejęciem małego przedsiębiorstwa przez Renault i stworzenie sportowej marki Alpine. Jednym z najsłynniejszych modeli Alpine było auto oznaczone symbolem A310, które potem zostało zastąpione modelem Alpine GTA. Alpine A310 miało nadwozie z włókna szklanego i sześciocylindrowy silnik 2,7 l o mocy 150 KM. Rozwijający prędkość do 225 km/h samochód o futurystycznym wyglądzie szybko zyskał miano „francuskiego Porsche”. Kolejne modele Alpine imponowały osiągami i zyskały miłośników na całym świecie.

W roku 2015 marka obchodziła swoje 60 urodziny i w związku z tym nadarzyła się doskonała okazja do wskrzeszenia legendy. Stworzono więc auto nawiązujące do modelu A110, czyli lekkie (ok. 1100 kg) dwumiejscowe coupe o sportowym nadwoziu. Udostępnione zdjęcia samochodu robią duże wrażenie, ponieważ auto wydaje się wręcz doskonałe dzięki swojej miękkiej linii opadającej łagodnie w kierunku tyłu samochodu oraz licznych sportowych detali takich jak nisko osadzony grill, wąskie lusterka, skośnie ułożone reflektory, wloty powietrza poprawiające aerodynamikę auta, czy zgrabny tył z delikatnym spojlerem. W kwestii silnika na razie nic nie wiadomo, choć krążą plotki o zastosowaniu jednego z dwóch silników: albo 1,6-litrowego pochodzącego z Renault Clio RS albo 2-litrowego z Megane RS. Z pewnością jednak auto będzie miało napęd na tylną oś. Na konkrety trzeba jednak poczekać, na szczęście niedługo.

 

 

 

 

 

 

 

O Autorze

Powiązane artykuły