Najbezpieczniejsze samochody 2015 rokuwww.logo24.pl

Kupując samochód każdy bierze pod uwagę inne parametry. Dla jednych ważny jest wygląd auta, dla innych osiągi silnika, a dla jeszcze innych kluczową rolę odgrywa ekonomia, czyli np. niskie spalanie paliwa. Jednak jest jeden parametr, który jest istotny dla wszystkich, mianowicie bezpieczeństwo. W samochodzie chcemy czuć się pewnie na drodze, zaś w razie kolizji lub wypadku wyjść z niego bez szwanku.

Wszyscy producenci samochodów oczywiście zapewniają, że ich auta są super bezpieczne. Nie zawsze pokrywa się to z prawdą, gdyż np. najtańsze samochody często produkowane są jak najniższym kosztem, przez co nie wyposaża się ich w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Na szczęście „tani” nie we wszystkich przypadkach oznacza „niebezpieczny”. Rzetelne informacje na temat bezpieczeństwa samochodów są bardzo cenne dla użytkowników aut. Od wielu lat dostarcza je niezależna organizacja Euro NCAP, która przeprowadza liczne testy zderzeniowe aut i na ich podstawie tworzy oceny w 5 gwiazdkowej skali. Co ważne, wyniki testów są porównywalne tylko w ramach tej samej kategorii aut. Zgodnie z podziałem na kategorie, organizacja przedstawiła niedawno ranking Best in Class Cars of 2015. Oto najbezpieczniejsze samochody w swojej klasie w 2015 roku:

Kategoria : duży SUV – Volvo XC90

Kategoria : mały SUV – Mercedes GLC

Kategoria: duży samochód rodzinny – Jaguar XE

Kategoria: mały samochód rodzinny – Infiniti Q30

Kategoria: Supermini – Honda Jazz

Kategoria: duże MPV (mini van) – Ford Galaxy

Kategoria: duże MPV – Volkswagen Touran

Kategoria: roadster – Mazda MX-5

W ocenie brano pod uwagę: bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, bezpieczeństwo dzieci, bezpieczeństwo pieszych i systemy bezpieczeństwa (np. system automatycznego hamowania AEB). Te ostatnie odgrywają dość kluczową rolę w ocenie, gdyż za brak zaawansowanych rozwiązań odjęto jedną gwiazdkę zwycięzcy w kategorii roadster. Wszystkie pozostałe auta otrzymały najwyższą ocenę -5.

Więcej na temat rankingu można przeczytać na stronie internetowej Euro NCAP www.euroncap.com.

Być może dla osób planujących zakup auta informacje o najbezpieczniejszych samochodach przydadzą się w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego modelu.

O Autorze

Powiązane artykuły