Audi Quattrohttp://www.adrenalinemotorsport.pl

Od początku lat osiemdziesiątych, a dokładniej od marca 1980 roku, w jednym z genewskich salonów, jeden z gigantów motoryzacyjnych – Audi ukazał niezwykle interesujący i nowoczesny model Quattro. Cała konstrukcja samochodu świadczyła o tym, że jest on raczej przeznaczony dla pasjonatów sportowych aut. Dlaczego? Wyraźnie rozpoznawalna była tutaj aerodynamiczna linia, nadwozie coupe. To jednak nie wszystko! – Pod maską krył się pięciocylindrowy silnik turbodoładowany, a także napęd na cztery koła. Połączenie to sprawiło, że mało jaki samochód mógł dorównać temu modelowi na trasach rajdowych. Wyniki Audi Quattro były wręcz powalające.

Producent jednak nie zakładał, by model ten miał być wypuszczony do produkcji masowej – chodziło o wyłącznie czterysta samochodów, by uzyskać homologację rajdową. Szybko jednak okazało się, że zmieniono zdanie, gdy okazało się z jaki wielkim zainteresowaniem spotkał się Audi Quattro. Czas produkcji nie trwał więc już mniej więcej rok, ale przedłużył się aż na jedenaście lat. Okazało się więc, że na rynek światowy trafiło ponad jedenaście tysięcy egzemplarzy tego modelu. Ta liczba nie jest jednak tak rozległa, jak innych znanych marek, dlatego na dzień dzisiejszy Audi Quattro stał się „białym krukiem” branży motoryzacyjnej. Stanowi pewnego rodzaju legendę, dlatego pasjonaci są w stanie zapłacić niemal każdą sumę, by stać się posiadaczem tej perełki. Model ten jest więc bardzo poszukiwany. Wiadomo jednak, że jego wartość zależy w dużej mierze od edycji, ponieważ w trakcie procesów produkcyjnych nieco unowocześniano Audi Quattro i choć zmiany z pozoru nie są wielkie, to jednak są wyraźnie dostrzegalne. Z drobnostek, zmieniono kształt reflektorów, a także kolor tylnej klapy samochodu. Jeśli chodzi o poważniejsze zmiany, to wprowadzano nowe silniki w 1987 i 1989 roku. W 1987 roku wprowadzono także mechanizm różnicowy nazywany Torsenem.

Audi Quattro to samochód dla pasjonatów, którzy będą o niego dbali i będą cierpliwi, pod względem znajdowania części zamiennych. Są one bowiem bardzo trudno dostępne. Z drugiej strony, samochód taki na każdym zrobi wrażenie, bez względu na okoliczności.

O Autorze

Powiązane artykuły