Prawo jazdy 2016 – młodzi kierowcy nie będą mieli lekkoFoto: http://prawo.gazetaprawna.pl

Już 4 stycznia 2016r. wejdą w życie nowe przepisy, które zmienią zasady ubiegania się o prawo jazdy i wprowadzą spore ograniczenia dla świeżo upieczonych kierowców.

Sam egzamin na prawo jazdy nie ulegnie zmianie, jednak jego zdanie nie tylko nie zakończy procesu szkolenia, lecz także nie pozwoli uzyskać pełnych praw kierowcy. Osoba, która ukończy kurs oraz szczęśliwie zda egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego uzyska co prawda dokument prawa jazdy, ale przez pierwsze 2 lata obowiązywać ją będą surowe zasady poruszania się samochodem.

Przede wszystkim, jeśli w ciągu 24 miesięcy od uzyskania prawa jazdy kierowca popełni 2 wykroczenia drogowe, straci uprawnienia do prowadzenia samochodu i będzie musiał przystąpić ponownie do egzaminu. Po jego zdaniu otrzyma on ponownie 2-letni okres próbny.

Kolejne obostrzenie dotyczy ograniczeń prędkości dla młodych kierowców, którzy przez 8 miesięcy od otrzymania uprawnień, nie będą mogli poruszać się szybciej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Na drogach poza obszarem zabudowanym obowiązywać ich będzie maksymalna prędkość 80 km/h, zaś na drogach ekspresowych i autostradach 100 km/h. Przez te pierwsze 8 miesięcy, auto takiego kierowcy musi być także specjalnie oznaczone, czyli z przodu i z tyłu mieć umieszczony „zielony listek” (za jego brak będą słone mandaty!).

To nie wszystkie zmiany!

Jak już to zostało wspomniane na początku, ukończenie kursu i zdanie egzaminu nie zakończy edukacji młodego kierowcy. Każdy z nich w okresie między 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy, będzie musiał zgłosić się do:

  • Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na 2-godzinny teoretyczny kurs doszkalający
  • Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy na 1-godzinny kurs praktyczny (np. z jazdy w trudnych warunkach drogowych)

Oczywiście koszty obu szkoleń uzupełniających będą musieli pokryć kierowcy.

Istotną zmianą jest także to, że w ciągu pierwszych 8 miesięcy od dnia otrzymania prawa jazdy, jego posiadacz nie będzie mógł wykonywać pracy w charakterze kierowcy, ani prowadzić firmy związanej z prowadzeniem samochodu.

O Autorze

Powiązane artykuły