Najlepsze auta Jamesa BondaFoto:https://www.techinasia.com

Seria filmów o agencie 007 ma wierną widownię już od kilkudziesięciu lat, a wśród nich nie brakuje także miłośników samochodów. Trudno się temu dziwić, gdyż piękne auta są atrybutem Jamesa Bonda i często pełnią ważną rolę w fabule.

Najnowsza odsłona przygód agenta Jej Królewskiej Mości pt. „Spectre”, która weszła do polskich kin w listopadzie 2015r. także rozbudziła emocje wśród fanów motoryzacji. Do filmu tego bowiem stworzono specjalny model samochodu , którym jest Aston Martin DB10. Jest on wyrazem swoistej wdzięczności za 50 lat współpracy marki Aston Martin z twórcami serii.

Jednak Aston Martin nie jest jedyną marką, która towarzyszyła agentowi 007 w ratowaniu świata przed złem. W 24 filmach kręconych od 1962r. wykorzystano wiele modeli innych znanych firm samochodowych, z których niektóre wyjątkowo zapadły widzom w pamięć.

Z pewnością każdy pamięta, że w filmie „Jutro nie umiera nigdy” z 1997. z Piercem Brosnanem w roli głównej wystąpiło BMW 750iL, które można było sterować komórką. Takie rozwiązanie wówczas robiło ogromne wrażenie na widzach, dzisiaj jednak wywołuje jedynie delikatny uśmiech w obliczu istniejących już samosterujących samochodów (np. Google).

Jeśli ktoś oglądał stare filmy o Jamesie Bondzie powinien także pamiętać odcinek pt. „Szpieg, który mnie kochał” z 1977r. z Rogerem Moorem . To w nim jest słynna scena, w której uciekający autem James Bond z Major Amasową lądują w odmętach oceanu, a tam ich wehikuł zamienia się w łódź podwodną. Tym niesamowitym pojazdem był Lotus Esprit, który Brytyjczycy okrzyknęli po latach  za najlepszy samochód w dziejach kina.

Wymieniając najlepsze auta Jamesa Bonda należy jednak ponownie przytoczyć markę Aston Martin. Model DB5 był bowiem wykorzystany w pierwszych częściach serii (m.in. w „Goldfinger”) i zaczął być łączony z agentem 007 na tyle mocno, że zagrał także w nowszych filmach np. „Skyfall” i „Casino Royal”.  Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Jamesa Bonda bez stylowego Astona Martina, ale ponieważ twórcy filmowi lubią zaskakiwać, być może w kolejnych odsłonach filmu wystąpią inne marki aut?

O Autorze

Powiązane artykuły