A czy Ty już wymieniłeś opony na zimowe?Foto: http://www.opony3miasto.pl/

Złota polska jesień dobiega końca, a prognozy pogody już jednoznacznie wskazują na nadejście zimy. To najwyższy czas, by pomyśleć o wymianie opon, gdyż w każdej chwili kierowców mogą zaskoczyć nieprzyjemne warunki na drodze.

Obowiązku nie ma

Od lat systematycznie pojawiają się głosy, aby polskie prawo upodobnić do przepisów obowiązujących w wielu krajach europejskich, gdzie wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. Co ciekawe, gotowy projekt ustawy został nawet zredagowany, jednak utknął gdzieś w procesie legislacyjnym, zapewne z powodu toczącej się niedawno kampanii wyborczej. Jedynie właściciele samochodów ciężarowych mają obowiązek jazdy na oponach zimowych, co zaś będzie z autami osobowymi, czas pokaże. Póki co, obowiązku nie ma, co nie oznacza, że należy rezygnować z wymiany ogumienia.

Czy warto zmieniać opony przed zimą?

Opinie na ten temat są podzielone, choć wyraźna jest przewaga jednak zwolenników zimówek. Zimy w Polsce w ostatnich latach są różne, bywają zarówno bardzo mroźne i śnieżne, jak i łagodne, tak jak w zeszłym sezonie. Obecne zmiany klimatyczne nie pomagają przewidzieć zimowej aury, ale ryzyko pojawienia się trudnych warunków na drodze jest mimo wszystko bardzo wysokie. Opony zimowe posiadają specjalny bieżnik oraz zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumy, dzięki czemu nie tracą elastyczności w niskich temperaturach, a także pomagają kierowcy opanować auto na śliskiej nawierzchni. Manewrowanie samochodem na letnich oponach podczas intensywnych opadów śniegu wymaga dużych umiejętności nawet podczas jazdy po mieście.

Ile to kosztuje?

Żywotność opony jest ograniczona i specjaliści zalecają, by jeden komplet używać maksymalnie do 6 lat. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie zimowego ogumienia, należy wcześniej dokładnie określić swoje potrzeby i do nich dostosować rodzaj opon. Na rynku są bowiem opony do jazdy w bardzo trudnych warunkach drogowych, opony do jazdy po odśnieżonych drogach miejskich, a także opony uniwersalne. Zestaw 4 opon dobrej jakości znanej marki można dostać już za około 200 zł, taniej zapłacić można za opony używane. Sama wymiana ogumienia nie jest droga, bo kosztuje kilkadziesiąt złotych. Dodatkowo niektórzy muszą zapłacić za przechowanie opon letnich.

 

 

O Autorze

Powiązane artykuły