Zamarznięte paliwohttp://www.990px.pl/files/2010/11/13_000_Par3625987.jpg

Zima jest bliżej nas każdego dnia. Wiąże się dla kierowcy z bardzo wieloma wyzwaniami – chociażby jeszcze bardziej podwyższoną ostrożnością, która pozwala rozsądnie zachowywać się nawet w trudnych sytuacjach na drodze. To niejedyne wyzwanie – warto przygotować się chociażby na rzecz bardzo prozaiczną. Chodzi o zamarzające paliwo, co w wiadomy sposób przekłada się na funkcjonowanie, a raczej jego brak, pojazdu. Kilka porad z pewnością ułatwi życie i pozwoli uniknąć denerwujących chwil.

 

Kryzys zaczyna się, gdy temperatura schodzi poniżej dwudziestu stopni na minusie – wytraca się wtedy parafina. Możemy temu jednak zapobiec paliwem dobrej jakości. Rozsądnym rozwiązaniem okazuje się być paliwo o ulepszonych parametrach, bo daje większe szanse czy wręcz niemal gwarancję braku nieprzyjemnej niespodzianki. Paliwo ciągle nie spełnia oczekiwań – do czego niestety czasem dochodzi przez nieuczciwych sprzedawców – to nie koniec świata, bo możemy je nieco ulepszyć.

 

Na stacji benzynowej czy w sklepie motoryzacyjnym łatwo nabędziemy środki umożliwiające zmodyfikowanie paliwa. Zimą wypada wręcz mieć pod ręką w przypadku regularnych czy długich tras depresator – inaczej antyżel lub uszlachetniacz. Doprowadza on do obniżenia temperatury wytracania się parafiny. Litrowe opakowanie zazwyczaj pozwala nam bezstresowo przejeździć cały okres zimowy. Uwaga – antyżel przewożony w samochodzie przy mocnych mrozach może ulec szkodliwej zmianie stanu skupienia!

 

Trzeba też pamiętać o tym, że niektórzy producenci samochodów z pewną dozą wrogości spoglądają na korzystanie z modyfikacji do paliwa. Gdy inne środki jednak zawiodą – takie jak wprowadzenie auta do ciepłego miejsca pokroju garażu – to mogą one okazać się naszą główną nadzieją. Zachowajmy więc rozsądek i pamiętajmy o tym, że nie każda awaria utrudniająca uruchomienie samochodu to zamarznięte paliwo – być może wizyta u mechanika okaże się dużo lepszym pomysłem. Wszystko zależy jednak tylko i wyłącznie od nas.

O Autorze

Powiązane artykuły