Turysta w UE- prawo jazdyhttp://www.trans.info/images/news/Autostrada_A143.jpg

Kochamy wycieczki własnym samochodem. To nie tylko okazja do zwiedzenia sporej części świata i odstresowania się od wymagań stawianych w codziennym życiu, ale też możliwość spędzenia kolejnych godzin za kierownicą jeżdżąc po zupełnie nieznanych sobie trasach i oglądając powalające widoki. Nie ma powodu, aby ograniczać się tylko do Polski – zagraniczne rejony mają do zaoferowania ogrom atrakcji, których nie uświadczymy nigdzie indziej. Pojawia się jednak pytanie – czy potrzeba nam dodatkowych uprawnień, aby swobodnie przemieszczać się po obcym nam terytorium? Na szczęście nie – przynajmniej jeżeli skupimy się na samej Unii Europejskiej.

 

Wszystkie wydane po 19 stycznia 2013 roku prawa jazdy mają ujednolicony format na przestrzeni całej Unii. Oznacza to, że nie będzie najmniejszych problemów z identyfikacją nas jako kierowcy państwa należącego do wspólnoty. Charakterystyczna kolorystyka czy kształt oznaczają dla służb państwowych, że przynależymy do ogółu kierowców uprawnionych do poruszania się po lokalnych drogach – absolutnie nie powinniśmy się już martwić tym, że nasze uprawnienia do prowadzenia samochodu mogą zostać zignorowane.

 

Prawo jazdy wydane na terenie Unii Europejskiej na kategorie AM, A1, A2, A, B, BE, B1, B1E, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE będzie respektowane, więc nie należy żywić przesadnych obaw przed wyjazdem do Niemiec, Francji czy Czech. Nie zapomnijmy o innych ważnych rzeczach – apteczkach czy zapasowych kołach.

O Autorze

Powiązane artykuły

Winkle pod kontrolą

Winkle pod kontrolą

Zakręty – to dla nich powstały motocykle i to właśnie jazda po krętych drogach wielu…