Telefon i smartfon- pierwsze krokihttp://www.jaguarlandrover.com/media/63873/corp_vid_thumb_Default.jpg

Wizja samochodu, którym sterujemy za pomocą urządzenia kojarzy nam się z kinem science fiction. Czy jednak na pewno należy ją kojarzyć jedynie z rozrywką lub ulubioną zabawką naszej pociechy? Niekoniecznie. Oczywiście minie jeszcze wiele lat, zanim taka technologia zostanie wdrożona na szeroką skalę i w satysfakcjonującej nas postaci, ale możemy zaobserwować pierwsze przymiarki. Jaguar Land Rover udostępnia bowiem fascynującą aplikację na smartfony, która może dać nam przedsmak rozwiązań przyszłości.

 

Po ściągnięciu programu i przy posiadaniu odpowiedniego pojazdu możemy zmusić go do poruszania się z zawrotną prędkością…sześciu kilometrów na godzinę. Nasz zasięg z kolei wynosi jedyne dziesięć metrów. Nie pokrywa się to więc z wizją przeprowadzenia samochodu spod swojego domu do na przykład budynku, w którym pracujemy. Czy oznacza to jednak, że program jest jedynie mało przydatną zabawką? Na szczęście nie – możemy nim sobie znacząco ułatwić życie, jeżeli tylko mądrze się nim posłużymy.

 

Każdy z nas zna koszmar parkowania w ciasnych miejscach. Ryzyko uszkodzenia swojego i cudzego pojazdu to nic przyjemnego. Obserwując jednak sytuację z chodnika mamy dostęp do wszystkich potrzebnych nam informacji, a więc w konsekwencji po prostu korygujemy całość precyzyjnie i na bieżąco. Nie obawiamy się o kontakt z otoczeniem, bo wszystko doskonale widzimy. Co więcej, system w samochodzie wyczuje naszą pozycję i zbyt bliskie podjechanie okaże się zablokowane, a więc nie potrącimy samych siebie wpatrując się w ekran telefonu.

 

Rozwiązanie to można traktować na ten moment jedynie jako atrakcyjny dodatek dla marki Jaguar Land Rover, ale tempo rozwoju oprogramowania i połączeń między nim i urządzeniami zaskakuje. To, co dziś nas zaskakuje, już za niecałą dekadę może stać się prawdziwym standardem. Tego powinniśmy sobie życzyć – upowszechnienie tej technologii przełoży się na coraz lepsze możliwości, a co za tym idzie, zwiększony komfort.

 

O Autorze

Powiązane artykuły