Jak zostać kierowcą ciężarówki?http://static1.menstream.pl/i/art/38/243494_big.jpg

Jeżeli uwielbiamy podróżować samochodem i niestraszne nam są nawet bardzo długie trasy, to zapewne nieraz rozważaliśmy karierę kierowcy ciężarówki. Taki zawód kojarzy nam się z wieloma pozytywnymi rzeczami – wolnością, dobrymi zarobkami i możliwością poprowadzenia olbrzymiej maszyny. Nie dziwi więc, że wiele osób decyduje się spróbować swoich sił w tym interesującym zawodzie. Wpierw przyjrzyjmy się kwestii pozyskiwania uprawień, bo to niezwykle istotny element praktycznie każdego możliwego zawodu.

 

Wpierw potrzeba nam zdobycia kategorii C lub C + E, aby móc zasiadać za kierownicą takich pojazdów. Do tego potrzeba też w pierwszej kolejności wyrobionego prawa jazdy na kategorię B. Potrzeba też zdobyć tzw. „kwalifikacje wstępne”, które udowadniają naszym przyszłym pracodawcom, że mamy odpowiednie przygotowanie objawiające się w technice jazdy czy wyśmienitej znajomości przepisów. Ich wyrobienie to koszt od pięciu do siedmiu tysięcy złotych, co stanowi spore obciążenie. Nie da się też zignorować konieczności posiadania aktualnych badań lekarskich.

 

Jakie korzyści przynosi nam zawód kierowcy ciężarówek? Praca ta daje stały dochód – uzależniony od firmy w której pracujemy – oraz świadomość tego, że ciągle istnieje zapotrzebowanie na nasze usługi. Wynika to chociażby z tego faktu, że Polska to kraj tranzytowy dla świata Wschodu i Zachodu. Na pewno dal wielu osób fascynującą wyda się możliwość zwiedzania bardzo wielu różnych miejsc w całej Europie.

 

Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że długimi okresami nie będzie nas w domu z bliskimi – trzeba bowiem wiedzieć o tym, że trasy trwające aż 3 tygodnie nie należą do rzadkości. Praca też może po jakimś czasie wydać się monotonna – wprawdzie zmienia się krajobraz, ale długie chwile w kabinie w końcu zaczynają męczyć. Trzeba więc dobrze przemyśleć plusy oraz minusy podjęcia się tego typu zobowiązań.

O Autorze

Powiązane artykuły