Czy warto wybierać paliwa wzbogacane?http://img.interia.pl/biznes/nimg/o/j/Benzyna_podrozala_dlugi_4252625.jpg

Paliwa uszlachetnione w stosunku do swoich tradycyjnych odpowiedników stają się już powoli normą. Można je spotkać na właściwie każdej stacji benzynowej, a do tego w przeciwieństwie do „standardowych” Pb95 i Pb98 rzekomo dodatnio wpływają na stan naszego samochodu. Czy to jednak prawda i rzeczywiście warto je stosować? Nie da się ukryć, że opinie na ten kontrowersyjny temat są mocno podzielone i nie sposób stwierdzić, kiedy w końcu dojdzie do ich zakończenia – być może jeszcze przez długi czas widok dwóch kierowców zapamiętale kłócących się o tę kwestię będzie częstym widokiem.

 

Co – przynajmniej teoretycznie – dają takie paliwa? Zwiększa się odporność paliwa na samozapłon, co ma eliminować hałas i zmniejszać ilość sadzy. Pakiety dodatków chronią z kolei przed korozją oraz oczyszczają silnik z osadów, a to może pomniejszyć spalanie. Co więcej, na stacjach w okresie zimowym nakupić można też oleje napędowe, które ułatwiają silnikowi odpalenie w trudnych warunkach. Brzmi to wyśmienicie, ale jak jest w praktyce? To właśnie trudna kwestia – wiedzieć jednak należy, że większe korzyści z takich paliw osiągniemy mając nowoczesne silniki.

 

Nie odczujemy tego podczas jazdy, chociaż moc silnika wzrasta o kilka procent. Za to pomoże to nieco konserwacji naszego pojazdu, a więc wizyta u mechanika może odłożyć się w czasie. Czy więc lepiej zapłacić więcej? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć we własnym zakresie – żadne z zajętych stanowisk nie będzie nieuzasadnionym wyborem.

O Autorze

Powiązane artykuły