Skąd nazwa Mercedes?źródło: http://www.mercedes-benz.de

Mercedes to szczyt wyrafinowania i smaku. Kupienie takiego samochodu pozwala nam poczuć się wręcz kimś, kto przynależy do wyższej warstwy posiadaczy samochodów. Cenimy je nie ze względu na sportowy wygląd czy niesamowite osiągi, ale komfort i solidność. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z wieku tej marki?

Na początku, niezależnie od siebie, Karl Benz i Gottlieb Daimler założyli firmy produkujące pojazdy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że panowie zaczęli swój plan realizować już w ósmej dekadzie dziewiętnastego wieku – byli więc prawdziwymi pionierami. Przez długi czas obaj producenci ze sobą jednak konkurowali.

Zmianę przyniósł burzliwy okres I Wojny światowej. Jej wpływ na światową, a więc i europejską gospodarkę doprowadził ostatecznie do połączenia sił największych konkurentów, a to na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci przełożyło się na powiązanie marki Mercedes ze słynną już niemiecką precyzją. Pytanie brzmi w takim razie: skąd wzięła się nazwa „Mercedes”?

Przyczyna takiego miana jest niezwykle prozaiczna. Emil Jellinek – wybitna postać dla świata samochodów – zawarł w pewnym momencie porozumienie z Daimler, co dało mu dostęp do pierwszego na świecie na samochodu z czterocylindrowym silnikiem. Jako przypieczętowanie współpracy jako nazwy użyto imienia córki Jellinka – czyli właśnie Mercedes.

O Autorze

Powiązane artykuły