Duże i efektowe JeepyFoto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/1948_Willys_Jeepster.jpg

Jeepy to jedne z najbardziej lubianych aut na świecie. Nie każdy może sobie na nie pozwolić, ale przyciągają uwagę swoimi gabarytami i odmiennym od innych pojazdów designem. My znamy je jednak głównie z lokalnych dróg, a w rzeczywistości ich korzenie są całkiem inne. Pierwsze samochody tego typu stworzono na potrzeby armii.

Powstały one na zamówienie amerykańskiej armii, a ich produkcję rozpoczęto od roku 1941. Tworzyła ją firma Willys, która ostatecznie zastrzegła nazwę „jeep” mimo pewnych problemów prawnych. Pozwoliło jej to nie tylko utrzymać intratny kontrakt z wojskiem, ale przede wszystkim ruszyć na podbój rynku samochodowego na całym świecie.

A skąd wzięła się sama nazwa? Popularna teoria wskazuje, że od modelu Forda GP, który to ma wiele podobieństw do jeepów. Sęk w tym, że auta takie produkowano jeszcze przed tym modelem. Inny wariant wskazuje na skrót od słów General Purpose – pojazd do ogólnego użytku. Najluźniejsza z wersji zakłada z kolei, że chodzi o oddanie swoistego hołdu znanemu z kreskówki „Popeye” postaci – Eugene the Jeep słynął ze swojej sprawności.

O Autorze

Powiązane artykuły