Nowości Hyundaia w Detroit, czyli spojrzenie w przyszłośćfot. materiały prasowe producenta

Hyundai postanowił udowodnić, że idzie z duchem czasu i rozwija się w zgodzie z panującymi na rynku trendami. W tym celu przywiózł na zorganizowane w Detroit targi NAIAS (North American International Auto Show) swoje dwie najświeższe propozycje, idealnie wpisujące się w aktualną motoryzacyjną modę, a jednocześnie kroczące drogą przyszłości. Co więc zadebiutowało za Wielką Wodą?

Na pierwszy ogień bierzemy nowość, która jest gotowym autem produkcyjnym czekającym na swój debiut rynkowy. Jest nią najnowsza Sonata z napędem PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle), czyli takim, który jednocześnie umożliwia jazdę w trybie wyłącznie elektrycznym i pozwala na podłączenie samochodu do gniazdka.

2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV), Rear Exterior 3/4

Fot. materiały prasowe producenta

Sercem hybrydowej Sonaty jest tandem złożony z 4-cylindrowego silnika benzynowego 2.0 GDI oraz 6-stopniowej przekładni automatycznej. W tę ostatnią wbudowana jest jednostka elektryczna, która z kolei czerpie energię z litowo-polimerowej baterii o pojemności 9,8 kWh. Kiedy pracują oba silniki, do dyspozycji jest 202 KM mocy, a spalanie (w cyklu mieszanym) sięga 5,9 l/100 km.

2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV), Powertrain

fot. materiały prasowe producenta

Druga nowość, z jaką Hyundai zawitał na tegoroczny salon NAIAS, to coś z zupełnie innej beczki. W tym przypadku mamy do czynienia nie z autem seryjnym, a koncepcyjnym, ponadto zamiast modnej ekologii drugi model premierowy serwuje nam modne kształty nadwozia. Poznajcie studium Santa Cruz Crossover Truck Concept.

Jak przystało na prototyp, czyli samochód kreujący wizję przyszłości, Santa Cruz prezentuje się niezwykle nowocześnie. Jest przy tym projektem zarówno pomysłowym, jak i udanym. Pomysłowym dlatego, że w efektowny sposób łączy cechy muskularnego SUV-a i sportowego pikapa. Udany z kolei dlatego, że pomimo nietypowej koncepcji nadwozie jest spójne i przyciąga uwagę.

fot. materiały prasowe producenta

fot. materiały prasowe producenta

fot. materiały prasowe producenta

fot. materiały prasowe producenta

Choć bojowo wyglądające samochody często mają napęd wyłącznie na jedną oś, tu zdecydowano się zastosować napęd na wszystkie koła (HTRAC). Silnik, w jaki wyposażono koncepcyjnego Hyundaia, to natomiast 2-litrowy diesel rozwijający 190 KM mocy i 406 Nm momentu obrotowego. Według zapewnień producenta spala on 7,8 litra ON na 100 km.

W ramach zakończenia naszej prezentacji nowych modeli koreańskiej marki musimy Wam przekazać dobre i złe wieści. Złe są takie, że Sonata Plug-in Hybrid najprawdopodobniej nie pojawi się w polskiej gamie modelowej, zaś Santa Cruz Crossover Truck Concept zapewne nie doczeka się wersji produkcyjnej. Dobre informacje są takie, że spodziewamy się kolejnych zaawansowanych hybryd od Hyundaia oraz coraz to odważniejszych seryjnych crossoverów.

O Autorze

Powiązane artykuły