Odświeżony Citroen C4 oficjalnie zaprezentowany

Koniec roku to przede wszystkim szaleństwo świątecznych przygotowań, zakupowa gorączka i pogoń za okazjami. Jaki to ma związek z motoryzacją? Podobną gorączkę przeżywają producenci, którzy za wszelką cenę chcą odświeżyć swoją ofertę by po nowym roku zaoferować swoim klientom coś nowego jednocześnie organizując wyprzedaż poprzedniego rocznika. Podobnie postąpił Citroen i pokazał odświeżoną wersję modelu C4. Sprawdźmy, co się zmieniło.

17539435361996339605 Zmiany nie są rewolucyjne, ale po bliższej analizie możemy zauważyć wszystkie, nawet kosmetyczne modyfikacje. Zacznijmy od przedniej części modelu. Producent postanowił zastosować nowe światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED i otoczone ciemną, połyskującą ramką. Trzeba przyznać, że taki detal znacząco poprawia wygląd przedniej części dodając nieco sportowego sznytu. To jednak nie koniec. Z tyłu pojawiły się nowe klosze lamp z „efektem 3D”, które nawiązują nieco do modeli z ekskluzywnej serii DS. Nie s ą to duże zmiany, ale poprawiły one wygląd modelu skutecznie wprowadzając go w nowy rok.

Klienci mogą również zdecydować się na nowe kolory nadwozia w odcieniach szarości – Platynowa i Kamienna Szarość. Nie zabrakło także nowej palety wzorów obręczy z lekkich stopów w rozmiarze nawet 18 cali. We wnętrzu producent dokonał czystej kosmetyki – dodał dwie nowe tapicerki do oferty oraz zastosował 7-calowey ekran dotykowy, który zastąpił niektóre przyciski i pokrętła, dzięki czemu we wnętrzu jest nieco nowocześniej. A co zmieniło się pod maską Citroena C4?1800026900461078794

Po pierwsze, pojawiły się poprawione jednostki napędowe spełniające restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Nie są to co prawda zupełnie nowe silniki, ale ulepszone dotychczas oferowane motory. Klienci mogą wybrać silnik PureTech 110 o mocy 110 KM osiąganych przy 5500 obr./min z momentem obrotowym 205 Nm dostępnych przy 1750 obr./min. Całą moc przenoszona jest na przednią oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. Średnie zużycie paliwa zdaniem producenta to 4,7 l/100km. Jest też silnik PureTech 130 o mocy 130 KM dostępnych przy 5500 obr./min z momentem obrotowym 230 Nm przy 1750 obr./min. Dla miłośników jednostek wysokoprężnych przygotowano jednostki BlueHDi o mocy 100 KM oraz 254 Nm lub 120 KM oraz 300 Nm.

Jak widać niekiedy wystarczy niewielka zmiana, aby samochód nabrał nieco innych, ciekawszych barw. Co prawda modyfikacje nie są rewolucyjne, ale wydaje się, że to wystarczy. Odświeżoną wersję auta już wkrótce znajdziecie w ofercie Auto Centrum GOLEMO.

O Autorze

Powiązane artykuły