Citroen DS 4 po kuracji odmładzającej – co nowego w modelu 2015?Fot. Mat. prasowe/Citroen

Pomimo wzrostu zainteresowania crossoverami i wszelkiej maści SUV-ami, kupujący nowe auta nadal najchętniej sięgają po bardziej tradycyjne samochody kompaktowe. A jako że walka w gronie tego typu modeli jest bardzo zacięta, producenci nieustannie wprowadzają na rynek kompaktowe nowości. Tak też uczynił Citroen.

Francuska marka zafundowała powiew świeżości aż dwóm ze swoich kompaktowych propozycji. Na kurację odmładzającą wysłała zarówno bazowego hatchbacka C4, jak i reprezentujący luksusową linię Citroena model DS 4. O pierwszym z samochodów pisaliśmy niedawno, dziś pora przyjrzeć się jego ekskluzywnemu odpowiednikowi.

Modernizacje, jakich doczekał się DS 4, trudno nazwać gruntownym face-liftingiem, jednakże warto zwrócić na nie uwagę. W samochodzie pojawiły się bowiem nie tylko nowe elementy wpływające na jego wygląd, ale także nowości wchodzące w skład wyposażenia oraz dwie nowe jednostki napędowe. Zacznijmy od opisu tych ostatnich.

Pierwszy z nowych silników kryje się pod enigmatycznym oznaczeniem “PureTech 130 S&S”. Po rozszyfrowaniu nazwy okazuje się, że do czynienia mamy z benzynowym, 3-cylindrowym, turbodoładowanym motorem, który generuje 130 KM mocy i 230 Nm momentu obrotowego, a na pokładzie ma system Stop&Start.

Fot. Mat. prasowe/Citroen

Fot. Mat. prasowe/Citroen

Stop&Start w pozytywny sposób wpływa na parametry ekologiczne jednostki. Według danych katalogowych spalanie wynosi 5 l/100 km, zaś emisja CO2 116 g/km. Wartości te dotyczą modelu wyposażonego w 6-biegową skrzynię manualną oraz 16-calowe felgi. Jak przystało na nowoczesny silnik, motor PureTech spełnia normę emisji spalin Euro 6.

Fot. Mat. prasowe/Citroen

Fot. Mat. prasowe/Citroen

Druga nowość, jaką ujrzymy pod maską, została przygotowana dla zwolenników diesli. Jednostka nosi nazwę BlueHDi, ma 1,6 l pojemności, 120 KM maksymalnej mocy oraz 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Również w tym silniku możemy liczyć na układ Stop&Start, a oprócz niego do dyspozycji mamy kilka dodatków oczyszczających spaliny.

Dzięki tym ostatnim BlueHDi ma parametry zgodne z normą Euro 6, zapewnia zużycie paliwa w granicach 3,7 l/100 km i gwarantuje emisję CO2 rzędu 97 g/km (dane fabryczne). Podobnie jak odmiana PureTech, wersja z dieslem ma na pokładzie 6-stopniową przekładnię ręczną i seryjne 16-calowe koła (w opcji są obręcze 17-calowe).

A co poza nowymi silnikami ma do zaproponowania odmieniony Citroen DS 4? Przede wszystkim dwie nowości – pierwsza to możliwość zamówienia dachu i tylnego spojlera w kolorze innym niż reszta nadwozia, zaś druga tyczy się dodatkowych usług pozwalających zlokalizować pojazd w razie kradzieży. Dodajmy, że dach i spojler zostały przygotowane w trzech wariantach kolorystycznych – Black, Whisper oraz Virtual Blue.

O Autorze

Powiązane artykuły