Citroen C4 Cactus AIRFLOW 2L – emocjonujące oszczędzanieFot. Mat. prasowe/Citroen

Niektóre połączenia słów do siebie nie pasują. Tyczy się to również określeń w świecie motoryzacji. To swego rodzaju samochodowe antonimy, czego przykładem może być emocjonujące oszczędzanie. No bo na zdrowy rozum, co jest ciekawego w oszczędzaniu, skoro kojarzy się to z wolną jazdą, liczeniem mililitrów paliwa i utrzymywaniem stałej prędkości itp. Tak się jednak składa, że w przypadku modelu Citroen C4 Cactus AIRFLOW 2L ta sprzeczność przeistacza się w harmonię.

813151031342837916

Fot. Mat. prasowe/Citroen

Projekt koncepcyjny zadebiutował już jakiś czas temu na Salonie Samochodowym w Paryżu, ale od czasu do czasu warto wracać do ciekawych projektów, by jednocześnie rozliczyć producentów i przypomnieć im, że te projekty są ciekawe, generują zainteresowanie i warto byłoby przeanalizować możliwość produkcji seryjnej. Niestety zazwyczaj producenci omijają projekty szerokim łukiem traktując je jak pole doświadczalne i swego rodzaju reklamę mówiącą: „Potrafimy, ale niczego nie musimy!”

Obecnie w dobie wszędobylskiej ekologii i oszczędzania, taki model jak Citroen C4 Cactus AIRFLOW 2L byłby swego rodzaju rodzynkiem. Owszem, zdaniem producenta zadowoli się zaledwie 2 litrami paliwa na 100 km, ale rozwiązania pozwalające na osiągnięcie takiego efektu są niezwykle ciekawe. Zacznijmy jednak od stylistyki, która mocno przypomina konwencjonalnego Citroena C4 Cactusa. Mimo to różnice są dość spore. Mowa o zupełnie zmodyfikowanych zderzakach, listwach progowych, oraz słynnych AirBumpach, które zajmują nieco większą powierzchnię. Ponadto auto wyposażono w liczne przesłony, które można otworzyć np. poprawiając przepływ powietrza i chłodzenie silnika. Cechą szczególną są również 19-calowe zabudowane felgi obute w opony o bardzo niskim oporze toczenia. Aby zminimalizować opór powietrza, boczne lusterka zastąpiono niewielkimi kamerami. Dzięki tym wszystkim modyfikacjom, Citroen C4 Cactus AIRFLOW 2L ma o 20 procent niższe opory powietrza.

368927237387133324

Fot. Mat. prasowe/Citroen

To przekłada się na niższe zużycie paliwa, o którym już wspomniałem – zaledwie 2 l/100km. Ponadto zmniejszono wagę o ponad 100 kilogramów stosując lekkie materiały oraz rezygnując z niektórych dodatków. Do napędu oddelegowano system Hybrid Air bazujący na 3-cylindrowej jednostce benzynowej PureTech. Oprócz tego zastosowano zbiornik ze sprężonym powietrzem, hydrauliczną pompę oraz automatyczną skrzynię biegów. Cały system może pracować w trzech trybach wykorzystując tylko napęd powietrzny, silnikowy lub połączenie obu źródeł energii.

Czy to jest przyszłość motoryzacji? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż takie modele jak Citroen C4 Cactus AIRFLOW 2L pokazują, że ekologia i oszczędzanie nie muszą być nudne i denerwujące. Owszem, osiągi są z pewnością skromne, ale jazda po mieście takim autem jest przyjemnością, którą potęgują dodatkowo wizyty na stacji paliw. Bardzo rzadkie swoją drogą. Niestety auto prawdopodobnie nie trafi do sprzedaży, ale jeśli ktoś jest zainteresowany tym autem, powinien odwiedzić Auto Centrum GOLEMO, gdzie znajdzie ofertę na Citroena C4 Cactus.

O Autorze

Powiązane artykuły