Seat Leon X-Perience zmierza do salonów – co nam zaoferuje?Fot. Mat. prasowe/Seat

Na polskie drogi i bezdroża niebawem wyjedzie Leon X-Perience – pomysł Seata na kombi w off-roadowym stylu. Zanim jednak hiszpańskie auto na dobre wkroczy do salonów dealerskich położonych w naszym kraju, warto przyjrzeć się mu z bliska. Co więc oferuje nam nowa propozycja Seata?

Choć już odmiana ST, na której bazuje X-Perience, zwraca na siebie uwagę wyglądem, nowa wersja Leona czyni to jeszcze skuteczniej. Samochód przyciąga wzrok typowymi dla tego rodzaju aut akcentami stylistycznymi, takimi jak umieszczone u dołu nadwozia plastikowe nakładki czy ozdobne wykończenia zderzaków w kolorze aluminium. Warto dodać, że w stosunku do zwykłego kombi „uterenowiona” karoseria jest zawieszona o 27 mm wyżej nad ziemią.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

O unikalny charakter tej wersji Leona dbają również szczegóły jego wnętrza. Kabinę pasażerską urozmaicono specjalnie dobraną tapicerką, efektownymi szwami w kolorze jasnej pomarańczy, jak również emblematami informującymi nas, w jakim aucie siedzimy. Trzeba podkreślić, że podobnie jak ST, wariant X-Perience może poszczycić się ogromnym bagażnikiem, który pomieści od 587 do 1470 litrów naszego ekwipunku.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Z kabiny pasażerskiej przenieśmy się pod maskę. Tam możemy ujrzeć jeden z czterech przygotowanych przez Seata silników. Motor benzynowy jest tylko jeden, ale za to nie byle jaki – to łączona z przekładnią DSG jednostka 1.8 TSI, która dzięki 180 KM mocy i 280 Nm momentu obrotowego umożliwia przyspieszenie do “setki” w czasie 7,2 sekund.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Trzonem palety silnikowej są trzy odmiany wysokoprężne. Pierwsza to wersja 1.6 TDI rozwijająca 110 KM i spalająca według zapewnień producenta 4,7 l/100 km. Dwa pozostałe silniki to warianty 2-litrowe, przy czym pierwszy ma 150 KM i jest łączony z 6-biegową skrzynią manualną, natomiast drugi proponuje 184 KM i DSG. Średnie spalanie obu motorów 2.0 TDI ustalono na 4,9 litra.

Podczas gdy wiele samochodów zaliczanych do klasy „uterenowionych” kombi nie ma w ofercie napędu na wszystkie koła, Leon X-Perience ma taki mechanizm w standardzie. Oczywiście rozwiązanie to ma w porównaniu do napędu na przód swoje minusy, ale w zamian dostajemy wyższy poziom bezpieczeństwa i wszechstronności. Warto nadmienić, że w napędzie zastosowano nowoczesne sprzęgło Haldex piątej generacji.

Opisując swój nowy produkt, Hiszpanie podkreślają, iż został on wyposażony w szereg systemów wspomagających bezpieczeństwo. Chodzi tu o aktywny tempomat, układ ostrzegający przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu czy system wykrywający u kierowcy senność. Oprócz w pełni diodowych reflektorów X-Perience ma w zanadrzu układ automatycznie zmieniający światła drogowe na mijania.

O tym, czy tak przygotowany samochód osiągnie u nas rynkowy sukces, zadecydują z pewnością w dużej mierze jego polskie ceny. Te powinniśmy poznać już niedługo. Po dostępne już teraz modele Seata zapraszamy do Auto Centrum Golemo.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Adrian

    jezdze leonem st i chyba skusze się na ten nowy model – seat moja sprawdzona marka.