Peugeot 308 GT oraz GTi – mocne kompakty dla wymagającychFot. Mat. prasowe/Peugeot

Peugeot nie narzeka na wyniki sprzedaży swojej kompaktowej “308-ki”, ale znalazł sposób na to, aby zainteresować tym modelem jeszcze szersze grono potencjalnych nabywców. Tym razem pomyślał o tych kierowcach, którzy oprócz wysokiej funkcjonalności oraz technologicznej nowoczesności oczekują od kompaktu także sportowego sznytu. Zaprojektował więc mocną wersję GT, a w planach ma jeszcze mocniejszy wariant GTi.

Na początek przyjrzyjmy się odmianie GT, bo jako że model ten swój publiczny debiut ma już za sobą, do dyspozycji mamy komplet szczegółów na jego temat. Wiemy choćby to, że został zaoferowany w dwóch opcjach silnikowych – benzynowej z 1,6-litrowym motorem THP oraz wysokoprężnej kryjącej pod maską silnik 2.0 BlueHDi. Co proponują nam te jednostki?

W odmianie benzynowej możemy liczyć na 205 KM oraz 285 Nm. Generujący 180 KM diesel ma wprawdzie mniej mocy, ale oferuje potężny moment obrotowy na poziomie 400 Nm. Aby podkreślić różnice pomiędzy obiema wersjami silnikowymi, motor THP sprzężono z 6-biegową przekładnią manualną, z kolei jednostkę BlueHDi połączono z 6-stopniową skrzynią automatyczną.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Silniki zastosowane w 308 GT mają jednak kilka cech wspólnych – są nowoczesne i wydajne, a dzięki temu mocne i bardzo oszczędne. Francuzi chwalą się, że auto przekracza barierę 100 km/h po zaledwie 7,5 sekundy od ruszenia, a wersja wysokoprężna przyspiesza od 80 do 120 km/h w czasie jedynie 5,5 sekundy. Choć THP spala tylko 5,6 litra “bezołowiówki”, musi uznać wyższość BlueHDi, która obiecuje spalanie w granicach 4 litrów ON.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Jak przystało na sportowy kompakt z prawdziwego zdarzenia, w nowości spod znaku lwa znalazły się przystosowane do dynamicznej jazdy zawieszenie, układ hamulcowy czy opony. W stosunku do “zwykłego” Peugeota 308 model GT został obniżony o 7-10 mm i usztywniony o 10-20 %, a jego nadwozie osadzono na 18-calowych felgach z ogumieniem Michelin Pilot Sport 3. Całość ozdobiono oczywiście tu i ówdzie detalami stylistycznymi podkreślającymi rasowy charakter auta.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

6

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Komu ten rasowy charakter jednak nie wystarczy, ten powinien czekać na wersję GTi przygotowaną, a właściwie przygotowywaną dla jeszcze bardziej wymagających kierowców. O tym, że powstanie, poinformował niedawno portal CarAdvice, powołując się na plany ujawnione przez francuską markę podczas prezentacji filii Peugeot Sport.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Model 308 GTi będzie oczywiście górował nad wersją GT osiągami. Te ma zapewnić autu benzynowy silnik 1.6 THP rozwijający 250 lub nawet 270 KM mocy. Pod względem stylistycznym samochód powinien łączyć w sobie cechy GT oraz nawiązania do wspaniałego prototypu 308 R Concept (na fot.).

O Autorze

Powiązane artykuły