Ferrari 458 Speciale Aperta – bliski kontakt z naturąFot. Mat. prasowe producenta

Jazda kabrioletem w słoneczny dzień to ogromna przyjemność. Nawet gdy prowadzimy starego Opla Kadetta Cabrio, otwarta przestrzeń nad głową oraz ciepłe promienie wakacyjnego słońca bez trudu poprawią humor. Wyobraźmy sobie teraz nasz humor podczas prowadzenia Ferrari 458 Speciale Aperta po francuskim wybrzeżu. Ciężko to opisać, prawda?

5363574581403448172

Fot. Mat. prasowe producenta

Jeśli kogoś nie stać na to auto, a pewnie takich osób jest sporo nawet, gdy nie znamy ceny, nie musicie się smucić, gdyż szansa na zakup tego auta jest bardzo mała. Czemu? Otóż Ferrari 458 Speciale Aperta powstanie w liczbie tylko 499 egzemplarzy i znając życie, zapewne pula szybko się wyczerpie. W końcu szejków oraz właścicieli platform wiertniczych nie brakuje, więc za jakiś czas kilka tych aut pojawi się przed kasynami w Monte Carlo. Zapewne sporo z nich wjedzie do klimatyzowanych garaży i nigdy z nich nie wyjedzie. A szkoda, bo jest na co popatrzeć. I czego posłuchać.

Ferrari 458 Speciale Aperta to otwarta wersja zaprezentowanego rok temu Ferrari 458 Speciale, która pod maską skrywa silnik 4.5 V8 o mocy 605 KM z momentem obrotowym rzędu 540 Nm dostępnym przy 6000 obr./min. Zapewne większość uważa, że Ferrari bez dachu to tylko szpan, gdyż na torze swą wyższość pokaże wersja zamknięta. Nic bardziej mylnego! Napęd w tym modelu trafia oczywiście na tylną oś za pośrednictwem 7-biegowej półautomatycznej skrzyni dwusprzęgłowej. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 3 sekundy, czyli tak samo jak w coupe. Nawet okrążenie toru testowego Fiorano zajęło tyle samo czasu – 1:23,050. Zdaniem producenta sekretem jest składany dach. To dość ciekawa teoria.

1815855671066854721

Fot. Mat. prasowe producenta

Zamiast sztywnego dachu zastosowano aluminiową konstrukcję, która jest w stanie złożyć się (lub rozłożyć) w czasie zaledwie 14 sekund. Całość waży zaledwie 50 kilogramów i to jest jedyna różnica w wadze w porównaniu do zamkniętego modelu Ferrari 458 Speciale. A jak to wszystko wygląda pod względem wizualnym? Nie okłamujmy się, Ferrari 458 to prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych aut na świecie, zaś każde auto w wersji cabrio jest jeszcze lepsze. Wynik? To proste – kabriolet marzeń. Piękny żółty lakier, wspaniałe 5-ramienne felgi, najwyższej jakości materiały, wzorowe wykończenie – ideał? Być może, choć jedyną wadą jest bardzo wysoka cena oraz limitowana produkcja. No i jeszcze nie ma plakatów na ścianę dla tych, którzy mogą o takim jedynie pomarzyć.

O Autorze

Powiązane artykuły