Odświeżony Peugeot 508 zadebiutuje na Salonie Samochodowym w ParyżuFot. Mat. prasowe/Peugeot

Zdaniem producenta Peugeot 508 przy okazji ostatnich modyfikacji odmładzających przeszedł poważną ewolucję stylistyczną i technologiczną, a także otrzymał nowe jednostki napędowe. To jeden z topowych modeli w ofercie francuskiego producenta, który wyznacza nowe kierunki stylistyczne marki. Mowa między innymi o nowej chłodnicy, która będzie się pojawiać we wszystkich kolejnych modelach marki. Zresztą, zacznijmy od początku.

Peugeot 508

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Oprócz nowej osłony chłodnicy auto wyposażono również w zmodyfikowaną pokrywę silnika, która jest teraz bardziej pozioma. Producent twierdzi, że jest to ukłon w stronę słynnej serii 5 marki sprzed lat. Zmiany wejdą we wszystkich trzech wersjach nadwozia, choć to sedan skorzystał na tym najbardziej – poprawiły się proporcje nadwozia, dzięki czemu auto prezentuje się teraz jeszcze lepiej. Ponadto sedan zmienił się również z tyłu i zdaniem Peugeota prezentuje bardziej uporządkowaną bryłę. Zmieniono tylny zderzak, dzięki czemu odróżnia się od bagażnika. Co ciekawe, zmieniły się również wymiary. Otóż odświeżony Peugeot 508 zyskał 38 mm długości, z czego 16 mm przypadło na zwis przedni (to samo dotyczy wersji SW), a 22 mm na zwis tylny. Czy to wszystko? Nie do końca, gdyż w wyższych wariantach wyposażenia auto ma zupełnie inne lampy przednie i tylne. Oczywiście ich kształt jest taki sam, ale ważne jest to, co mieści się w środku.

Peugeot 508

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Otóż  w wyższych wersjach wyposażenia przednie reflektory, w tym; światła do jazdy dziennej, kierunkowskazy i światła przeciwmgielne, wykonane są w całości w technologii LED. Mówiąc szczegółowo, reflektory przednie, składają się z 3 modułów po 4 diody LED, do których dodano 3 dodatkowe diody LED umieszczone na zewnątrz reflektora spełniające funkcję statycznego doświetlania zakrętów. Nie dość, że jest to po prostu praktyczne i poprawia zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy, to na dodatek… po prostu świetnie wygląda. Świetnie wyglądają również tylne światła. Są one teraz bardziej poziome, zaś każdy reflektor jest wyposażony w 36 opalizujących czerwono diod LED, których układ przypominający potrójny ślad pazurów, tworzy unikalny znak rozpoznawczy. Jeśli ktoś lubi francuską myśl stylistyczną, ten będzie zachwycony.

Peugeot 508

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Wygląd wyglądem, ale równie ważne jest to, co znajduje się pod maską. A tam znajdziemy nową jednostkę napędową. Jest to benzynowy silnik spełniający restrykcyjne normy Euro 6 o pojemności 1.6 litra THP S&S generujący 165 KM. Napęd przekazywany jest na koła za pośrednictwem 6-biegowej manualnej skrzyni lub 6-biegowej przekładni automatycznej EAT6. Jeśli chodzi o aspekty techniczne, warto wspomnieć o turbosprężarce typu Twin Scroll z wtryskiem bezpośrednim (pod ciśnieniem 200 barów), i układem stale zmiennych faz rozrządu zaworów ssących. Oprócz nowego silnika w ofercie na uwagę zasługuje wariant z systemem hybrydowym HYbrid4. hghDo napędu służy silnik wysokoprężny 2.0 HDi o mocy 163 KM i silnik elektryczny o mocy 37 KM napędzający tylne koła. Obie jednostki mogą działać naprzemiennie lub równocześnie, w sposób całkowicie niezauważalny dla użytkownika. Cztery dostępne tryby jazdy (ZEV, 4WD, Sport i Auto) zapewniają kierowcy unikalną przyjemność z użytkowania i prowadzenia tego samochodu. Zdaniem producenta średnie zużycie paliwa to nawet 3,3 l/100km.

Nowego Peugeota 508 znajdziecie w Auto Centrum GOLEMO, zaś oficjalna rynkowa premiera odbędzie się na zbliżającym się Salonie Samochodowym w Paryżu, który startuje już na początku października.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Jarek

    Wygląda imponująco 🙂