10 aut, które zmieniły współczesną motoryzacjęFot. Mat. prasowe/Volkswagen

Zapraszamy Was na motoryzacyjną podróż w czasie, podczas której dowiecie się, jak i kiedy świat samochodów zmieniał się aż zyskał swoją dzisiejszą formę. Przedstawiamy Wam 10 modeli aut, które na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zbudowało podwaliny pod współczesną motoryzację.

Zaczynamy w roku 1993, kiedy na świat przyszedł Volkswagen Golf trzeciej generacji z dieslem 1.9 TDI pod maską. Dzięki temu modelowi, doskonale łączącemu dynamikę z ekonomią, nastąpił rozwój nowoczesnych “ropniaków” w popularnych autach.

Fot. Mat. prasowe/Volkswagen

Fot. Mat. prasowe/Volkswagen

Rok później Kraj Kwitnącej Wiśni dał nam Toyotę RAV4. Samochód ten, uznawany za pierwszego kompaktowego SUV-a, na dobre zmienił spojrzenie na “terenówki” i przyczynił się do gwałtownego wzrostu ich popularności.

Fot. Mat. prasowe/Toyota

Fot. Mat. prasowe/Toyota

Na przełomie 1994 i 1995 roku zadebiutował także inny model, który rozpowszechnił klasę lekkich off-roaderów. To Subaru Legacy Outback, które można nazwać pierwszym reprezentantem popularnego dziś segmentu uterenowionych kombi.

Fot. Mat. prasowe producenta

Fot. Mat. prasowe producenta

Przenosząc się do roku 1996, docieramy do daty premiery Renault Megane w wersji nadwoziowej Scenic. Wprawdzie model ten nie jest pierwszym kompaktowym minivanem, ale to od niego zaczęła się moda na tego rodzaju samochody rodzinne.

Fot. juanelo242a/CC/flickr.com

Fot. juanelo242a/CC/flickr.com

Kolejny rok przyniósł prawdziwy wysyp modeli, o jakich warto wspomnieć w tym zestawieniu. Przede wszystkim trzeba napomknąć o Toyocie Prius, czyli pierwszej produkowanej w masowych ilościach hybrydzie. Dzięki temu autu samochody spalinowo-elektryczne rozwinęły się i dziś są oferowane szerokiemu gronu nabywców.

Fot. Mat. prasowe/Toyota

Fot. Mat. prasowe/Toyota

W 1997 roku zadebiutował również Mercedes klasy M. Co prawda nie był to pierwszy luksusowy samochód terenowy, jednak to po jego premierze na rynku zaczęło przybywać aut marek premium, w których off-roadera łączono z limuzyną.

Fot. Mat. prasowe/Mercedes

Fot. Mat. prasowe/Mercedes

Pozostając jeszcze na chwilę w roku 1997, warto powiedzieć o debiutującym wtedy Volkswagenie New Beetle. Ten stylizowany na współczesnego Garbusa samochód zainicjował erę aut w stylu retro, które wspomnienia z przeszłości dopasowały do wymagań współczesności.

Fot. Mat. prasowe/Volkswagen

Fot. Mat. prasowe/Volkswagen

Aby opisać następny model, musimy przenieść się do kolejnego wieku. W 2001 roku zadebiutowało drugie wcielenie Renault Laguny, które jako pierwsze auto w historii zdobyło 5 gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP. Od tamtego czasu każdy szanujący się samochód musi osiągnąć ten wynik.

Fot. mpeinadopa/CC/flickr.com

Fot. mpeinadopa/CC/flickr.com

2004 rok przyniósł narodziny zupełnie nowej klasy pojazdów. Za sprawą Mercedesa CLS powstał segment 4-drzwiowych limuzyn stylizowanych na coupe. Dziś auta należące do tego grona są rozchwytywane przez klientów marek premium.

Fot. Mat. prasowe/Mercedes

Fot. Mat. prasowe/Mercedes

Na koniec zostawiliśmy auto, które jeszcze nie zrewolucjonizowało świata motoryzacji, ale ma do tego wszelkie predyspozycje. Debiutujące rok temu BMW i3 to prawdopodobnie najbardziej udane auto elektryczne, które funkcjonalnością, przyjemnością z jazdy, a przede wszystkim użytecznością podczas codziennej eksploatacji toruje drogę dla kolejnych nareszcie rozsądnych samochodów na prąd.

Fot. Mat. prasowe/BMW

Fot. Mat. prasowe/BMW

O Autorze

Powiązane artykuły