Luksusowe, oryginalne, zapomniane – trzy francuskie limuzyny sprzed kilku latFot. Mat. prasowe/Peugeot

Dziś to gatunek na wymarciu, ale jeszcze kilka lat temu na rynku nowych modeli aut można było znaleźć francuskie limuzyny plasujące się na wyżynach motoryzacyjnego luksusu. Przekonywały do siebie komfortem, wyposażeniem, a także oryginalnością, której próżno było szukać u niemieckiej konkurencji. Niestety limuzyny znad Sekwany odeszły nieco w niepamięć, dlatego postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć Wam sylwetki trzech takich aut. Każde z nich zaledwie parę lat temu zniknęło z salonów sprzedaży.

Citroen C6

Kiedy w 2005 roku ujrzał światło dzienne, zaintrygował nie tylko miłośników francuskiej motoryzacji. Nawet dziś Citroen C6 wzbudza ogromne zainteresowanie, na co największy wpływ ma jego wygląd – charakterystyczna sylwetka, szeroki pas przedni, wklęsła szyba tylna oraz zachodzące daleko na karoserię lampy dają w połączeniu z pokaźnymi gabarytami karoserii niesamowity efekt.

Fot. Klaus Nahr/CC/flickr

Fot. Klaus Nahr/CC/flickr

Nie tylko stylistyka była jednak wyróżnikiem limuzyny spod znaku szewronu. Interesujące były również elementy jego wyposażenia, w tym szalenie komfortowe hydropneumatyczne zawieszenie oraz maska unoszona do góry w razie zderzenia z pieszym. Produkcję modelu zakończono stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku, ale niestety nadal nie ujrzeliśmy jego następcy.

Peugeot 607

Kolejny model w naszym zestawieniu to samochód, który zarówno logotypem w kształcie lwa, jak i całym swoim designem reprezentuje charakterystyczny styl Peugeota z przełomu XX oraz XXI wieku. Pokazana w 1999 roku “607-ka” otrzymała bardzo opływowe kształty oraz delikatnie narysowane detale, idealnie pasujące do wizerunku eleganckiej i wygodnej limuzyny.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

W samochodzie stosowano sporo silników, również 4-cylindrowych. Topową odmianę benzynową stanowił motor 2.9 V6 o mocy 211 KM, a flagową wersją wysokoprężną był diesel 2.7 V6 generujący 204 KM. Auto było produkowane aż do 2010 roku, w międzyczasie używał go nawet prezydent Francji. 607 doczekało się następcy wraz z modelem 407 – oba samochody zastąpił Peugeot 508, którego szczegóły dostępne są tutaj.

Renault Vel Satis

Oryginalnością może ustępował modelowi Avantime, jednakże wśród dość zachowawczych limuzyn konkurencji Renault Vel Satis prezentował się podczas debiutu w 2001 roku jak przybysz z innej planety. Mnogość ostrych krawędzi, masywny przód, a przede wszystkim stopniowany tył, w którym klapa bagażnika podnosi się wraz z szybą, stworzyły obraz bardzo niepowtarzalnego auta.

Fot. FotoSleuth/CC/flickr

Fot. FotoSleuth/CC/flickr

Podobnie jak C6 oraz 607, luksusowe Renault przyciągało do salonów sprzedaży bogactwem wyposażenia. Jego zaletami były również absolutnie pierwszorzędne materiały wykończeniowe oraz fotele zapewniające niedościgniony komfort jazdy. Kontrowersyjny wygląd nie pozwolił jednak autu wybić się ponad konkurencję, w związku z czym jego produkcję zakończono w 2009 roku i nie zaprezentowano bezpośredniego następcy.

O Autorze

Powiązane artykuły