Peugeot 2008 DKR odsłania karty i zmierza na Rajd Dakar 2015

Aby sprostać wciąż napływającym zamówieniom na model 2008, Peugeot był swego czasu zmuszony do podkręcenia jego produkcji. To doskonale świadczy o sukcesie, jaki osiągnął francuski przedstawiciel klasy crossover. Dobra passa trwa jednak dalej i jest szansa, że w przyszłym roku sukces “2008-ki” przeniesie się na zupełnie nowy poziom.

Chodzi mianowicie o sporty motorowe, a konkretnie terenowe rajdy samochodowe. Peugeot ma chrapkę na sięgnięcie po tytuł zwycięzcy w doskonale znanym każdemu miłośnikowi motoryzacji Rajdzie Dakar. W przyszłorocznej edycji tego legendarnego wydarzenia weźmie udział nowa wersja 2008, przygotowana specjalnie do rywalizacji w rajdzie.

Mowa o modelu 2008 DKR, o którym słyszeliśmy już w kwietniu, a który teraz Peugeot zaprezentował nam w pełnej krasie. Marka spod znaku lwa zdradziła przede wszystkim, jakimi podzespołami i jakimi parametrami technicznymi firma walczyć będzie z międzynarodową śmietanką w rajdach samochodowych.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Znani ze śmiałych rozwiązań Francuzi postanowili nie oglądać się na innych i w swojej “rajdówce” zastosowali rzadko spotykaną konfigurację diesla oraz napędu na dwa koła. Sercem samochodu okazuje się zamontowany centralnie motor V6, który dzięki podwójnemu turbodoładowaniu generuje ponad 340 koni mechanicznych mocy.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot
Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Rezygnacja z napędu na wszystkie koła może budzić obawy o trakcję, jakże ważną w pościgu po bezkresnej pustyni. Sięgnięcie po napęd 2WD pozwoliło jednak po pierwsze zaoszczędzić sporo miejsca, a co za tym idzie zastosować kompaktowych rozmiarów nadwozie, po drugie w znaczący sposób zredukować masę, zaś po trzecie zamontować większe opony.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Jeżeli chodzi o stylistykę, w DKR czuć wprawdzie smak produkowanego seryjnie 2008, jednak od razu widać, że jego karoseria została przygotowana stricte do terenowego rajdu. Stąd choćby skromne zwisy nadwozia, które w połączeniu z gigantycznymi kołami pozwalają autu na wręcz akrobatyczną jazdę. Warto podkreślić, że same opony wyposażono w system zdalnej regulacji ciśnienia – z poziomu wnętrza zmieniamy ciśnienie w zależności od tego, jaką nawierzchnię mamy do pokonania. Wrażenie robi skok zawieszenia, wynoszący aż 460 mm.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Peugeot 2008 DKR6

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Podczas Rajdu Dakar 2015 ekstremalna odmiana 2008 występować będzie pod szyldem Team Peugeot Total. W samochodzie zasiądą Carlos Sainz, Cyril Despres oraz Stéphane Peterhansel. Jeżeli firmie spod znaku lwa uda się wygrać, będzie to pierwsze zwycięstwo w historii, jakie przypadło samochodowi z dieslem i napędem na dwa koła. Sam występ 2008 DKR pozytywnie wpłynie oczywiście na wizerunek odmiany seryjnej, której szczegóły znajdziecie tutaj.

O Autorze

Powiązane artykuły