Isuzu MU-X – na daleką wycieczkę po bezdrożachFot. Mat. prasowe/Isuzu

Kolejna propozycja auta, którego co prawda nie znajdziemy na polskim rynku, ale równie ciekawą alternatywę zobaczymy między innymi w Auto Centrum GOLEMO (mowa o modelu Isuzu D-Max). Naszym bohaterem będzie jednak model MU-X, który oferowany jest między innymi na rynku w Australii. Sprawdźmy więc, czego nie mamy, a co mieć byśmy chcieli.

Model Isuzu MU-X został zaprezentowany już jakiś czas temu, dokładnie pod koniec zeszłego roku i w ofercie będzie dostępny zarówno z napędem na jedną oś (4×2), jak i na wszystkie koła (4×4). Swoją drogą obecnie oferowane modele tego typu zazwyczaj jedynie udają, że potrafią cokolwiek w terenie – model Isuzu MU-X z napędem 4×4 niczego nie musi udawać i w terenie radzi sobie świetnie. Na potwierdzenie tych słów niech posłuży fakt, że w wyposażeniu znajdziemy między innymi system ułatwiający podjazd pod górę oraz zjazd z niej, zaś w wersji na wszystkie koła znajdziemy system Terrain Command z różnymi trybami jazdy w terenie. Mowa oczywiście o redukcjach terenowych zarówno w trybie napędu na jedną, jak i na obie osie.

11817312691727641583

Fot. Mat. prasowe/Isuzu

Jeśli chodzi o stylistykę, Isuzu MU-X z pewnością nie należy do rynkowych piękności, ale surowe kształty oraz kilka ładnych przetłoczeń nadają autu niepowtarzalnego stylu, który pasuje do tego typu pojazdu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim przednia część, w której główną rolę odgrywa duży srebrny grill oraz skośne światła. Nadkola są mocno uwydatnione i skrywają łądne felgi z terenowymi oponami. Linia boczna jest płynna i harmonijna, zaś tylna szyba przechodzi na boki wizualnie ukrywając słupek D – wygląda to bardzo efektownie. We wnętrzu miejsce znajdzie aż 7 osób, zaś w wyposażeniu znajdziemy, między innymi system audio z 6 głośnikami, zaś w wyższych wyposażeniach dostaniemy system Sky Sound oraz 10-calowy ekran multimedialny.

Isuzu

Fot. Mat. prasowe/Isuzu

Pod maską znajdziemy 3-litrową sześciocylindrową turbodoładowaną wysokoprężną jednostkę rzędową, która wygeneruje moc 175 KM przy 3600 obr./min oraz 380 Nm momentu obrotowego dostępnego już przy 1800 obr./min. Napęd, w zależności od wersji, trafia na tylną oś lub na wszystkie koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej lub 5-biegowej skrzyni kontrolowanej elektronicznie. Niestety jest to spory minus tego auta – w dzisiejszych czasach 5-biegowe skrzynie to raczej rzadki widok.

Isuzu to z pewnością bardzo ciekawa, choć niedoceniana na naszym rynku marka oferująca co prawda skromną paletę pojazdów, ale są one dopracowane i bardzo rozsądnie wycenione. Co prawda nie będziemy w stanie ocenić modelu Isuzu MU-X, ale oferowane przez Auto Centrum GOLEMO modele D-Max to z pewnością ciekawa alternatywa dla dużo droższych przedstawicieli japońskich i europejskich producentów.

O Autorze

Powiązane artykuły