Seat Leon alternatywą dla Volkswagena Golfa?Fot. Mat. prasowe/Seat

Decydując się na zakup samochodu kompaktowego, polscy klienci zwykle ograniczają poszukiwania do najpopularniejszych modeli w segmencie, takich jak Ford Focus, Opel Astra czy Volkswagen Golf. Nie jest to jednak słuszne podejście, bo na rynku nie brakuje także innych, może rzadziej spotykanych na drogach, ale równie atrakcyjnych ofert. Jedną z najciekawszych w tym gronie serwuje potencjalnym nabywcom Seat.

Chętni na auto kompaktowe znajdą w salonach sprzedaży hiszpańskiej marki Leona, a konkretnie jego trzecie wcielenie. To wymarzona alternatywa dla tych, którzy oglądają się za sprawdzonymi konstrukcjami, ale jednocześnie chcieliby spróbować czegoś innego. Wszystko dlatego, że pod oryginalną karoserią ozdobioną tu i ówdzie emblematami Seata kryje się platforma techniczna wspólna z liderem segmentu kompakt, doskonale znanym polskiej klienteli Volkswagenem Golfem.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Podobieństwo techniczne do niemieckiego modelu przynosi Leonowi wiele korzyści – ta sama płyta podłogowa gwarantuje m.in. oszczędność kilogramów, te same silniki zapewniają wydajną pracę i niskie spalanie, zaś podobne zawieszenie łączy w sobie doskonałe własności jezdne z należytym komfortem resorowania. W porównaniu do Golfa, podwozie zostało jednak bardziej nastawione na sportowe prowadzenie, co pasuje zresztą do dynamicznego wizerunku hiszpańskiego produktu.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Seat Leon to samochód zaprojektowany dla tych osób, które nie chcą zginąć w tłumie i lubią, kiedy ich auto odprowadzane jest wzrokiem przechodniów. Na efektowną stylistykę pracują w nim bryła nadwozia z opadającym dachem, zwężające się ku tyłowi szyby boczne, ostre rysy świateł, a przede wszystkim głębokie przetłoczenia karoserii. Porównując to wszystko do designu Golfa, łatwo wytypować pojazd bardziej przykuwający uwagę.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

O tym, że kompaktowy Seat jest opcją, którą powinni rozważyć wielbiciele popularnych kompaktów, świadczy również jego oferta rynkowa (której szczegóły znajdziecie tutaj). W tym miejscu samochód warto porównać zarówno do Volkswagena, jak i bijącej rekordy popularności w naszym kraju Skody Octavii. Okazuje się, że mimo tej samej platformy technicznej Leon jest tańszy od swoich odpowiedników z Niemiec i Czech.

Choć można spekulować, że niższa cena spowodowana jest dużo węższą gamą odmian nadwoziowych, wersji silnikowych czy specyfikacji wyposażenia, po przyjrzeniu się ofercie hiszpańskiego auta okazuje się, że jego możliwości konfiguracyjne są ogromne. Nabywcy mają do wyboru trzy warianty nadwozia, kilkanaście opcji silnikowych, kilka pakietów wyposażenia oraz szeroką gamę opcjonalnych dodatków.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Z wszystkich tych rozważań kreuje się jeden, podstawowy wniosek. Żeby kupić dobry, zbudowany na sprawdzonych częściach samochód kompaktowy, wcale nie trzeba ograniczać wyboru do skromnej garści najpopularniejszych aut. Oczywiście one w jakiś sposób musiały zapracować na swoje powodzenie, jednak to wcale nie oznacza, że są jedyną słuszną opcją.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Bartek

    Ładnie to wygląda, chociaż sam osobiście wybrałbym golfa.