Peugeot 508 z nową twarzą – lifting francuskiej limuzynyFot. Mat. prasowe/Peugeot

Gdybyśmy pokusili się o stworzenie rankingu najważniejszych samochodów Peugeota ostatnich lat, model 508 z pewnością zająłby na takiej liście jedną z czołowych lokat. Po pierwsze dlatego, że zastąpił on równocześnie aż dwa auta – popularną 407-kę oraz flagową 607-kę. Po drugie natomiast z racji jego wyglądu, który zainicjował nowy język stylistyczny francuskiej marki i utorował drogę dla designu kolejnych produktów znad Sekwany.

Motoryzacja zmienia się jednak w błyskawicznym tempie, dlatego Peugeot 508, który w chwili premiery dał bazę stylistyczną innym modelom, teraz sam musi podpatrywać nowe designerskie trendy w świeższych konstrukcjach. I tak francuska limuzyna została właśnie upodobniona do doskonale znanego kompaktowego 308 oraz ujawnionego niedawno miejskiego 108.

Tę stylistyczną metamorfozę przeprowadzono w ramach liftingu, na który Peugeot zdecydował się niecałe cztery lata po rozpoczęciu produkcji auta. Kurację odmładzającą przeszedł przede wszystkim przedni pas nadwozia, w którym zmieniono zderzak, grill, diodowe reflektory, a także maskę. Przy okazji karoseria zyskała również odświeżony tył z przeprojektowanym zderzakiem oraz subtelnie zmodernizowanymi lampami.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Znacznie subtelniej niż wygląd zewnętrzny zmieniono projekt wnętrza. To dobra wiadomość, bo dzieło polskiego stylisty, Adama Bazydło, do dziś cieszy oko połączeniem gustownej formy, eleganckiego smaku i nowoczesnego sznytu. Przemodelowano jedynie konsolę środkową, z której pozbyto się garści tak niechcianych przycisków, i zastosowano nowe materiały wykończeniowe. Dodatkowo wzbogacono wyposażenie kabiny pasażerskiej, proponując kilka dodatków rodem z klasy premium.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Kompletnego obrazu liftingu dopełniają wariacje, jakich dokonano w palecie silników. Ofertę urozmaiciły dwie nowe jednostki, jedna benzynowa i jedna wysokoprężna. Pierwszą reprezentuje silnik 1.6 THP, który oferuje 165 KM mocy, ma standardowy system Stop & Start i jest łączony z 6-stopniową skrzynią biegów (manualną lub nową automatyczną o kodzie EAT6).

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Dla wielbicieli silników wysokoprężnych, których akurat w naszym kraju nie brakuje, Peugeot 508 po face-liftingu ma do zaoferowania motor 2.0 BlueHDi rozwijający niemało, bo 180 koni mechanicznych. Jak twierdzi producent, to konstrukcja świetnie łącząca wysoką dynamikę z niskim spalaniem. Jej emisja CO2 wynosi tylko 111 g/km.

508-ka w odświeżonej formie zaliczy swój światowy debiut w sierpniu. Na Starym Kontynencie zostanie natomiast odsłonięta jesienią podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Paryżu. Dokładnie 10 września francuska limuzyna zawita do europejskich punktów sprzedaży, w tym do dealera Golemo.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Asia

    Mnie się podoba! Czekam na premierę 🙂

  • Krzysiek

    Chętnie się wybiore na jazde próbną!