Hyundai „i”, czyli jak Korea zdobyła serca EuropejczykówFot. Mat. prasowe/Hyundai

Japończykom udało się zadomowić na europejskiej arenie motoryzacyjnej w ciągu kilkunastu lat. Chińczycy próbowali zrobić to w lat kilka, ale spotkał ich gorzki smak porażki. Tej uchronili się Koreańczycy, którym wystarczyła dekada na zdobycie przychylności europejskich kierowców.

Jedną z firm, która zdołała osiągnąć sukces na Starym Kontynencie, jest bez wątpienia Hyundai. Na jego obecną sytuację zapracowało kilka ostatnich lat, kiedy powołano do życia linię modelową “i” gromadzącą produkty wystylizowane, skonstruowane, a w dużej mierze także produkowane w Europie. Dziś linia ta obejmuje szereg aut dopasowanych do różnych wymagań i różnych upodobań klientów. A jaka jest jej historia?

Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy pojawił się Hyundai i30 – model opisany jako najważniejszy samochód w historii marki. Przestronne i nowoczesne technicznie auto kompaktowe opakowane w zupełnie nową karoserię i objęte 5-letnią gwarancją z marszu stało się rynkowym hitem. Atrakcyjność modelu w Europie podniosło uruchomienie produkcji w czeskich Noszowicach (którego dokonano w 2008 roku).

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

W 2007 roku swój debiut zaliczył również pozycjonowany dwa segmenty niżej, bo w klasie A, Hyundai i10. Jego oficjalną prezentację zorganizowano w New Delhi – nieprzypadkowo, bo produkcja samochodu odbywała się w Indiach. Między innymi dzięki temu pierwsza generacja i10 była jednym z najtańszych aut na rynku i między innymi niska cena zapewniła jej sukces.

i10_pierwsza_generacja

Kolejnym modelem, którego główny zakład produkcyjny znalazł się w Indiach, jest i20. Następca Getza został opracowany w europejskim centrum badawczym (w Rüsselsheim), a jego premiera odbyła się podczas targów Paris Motor Show 2008. Obecnie Hyundai i20 oferowany jest w wersji po face-liftingu, który przeprowadzono dwa lata temu.

i20

Wykorzystując boom na kompaktowe SUV-y, Hyundai przedstawił w 2009 roku model ix35. Już od początku swojej rynkowej kariery auto cieszyło się dużym powodzeniem i do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych samochodów w swojej klasie. Na sukces Hyundaia ix35 zapracował w dużym stopniu jego wygląd, opracowany według języka designu “Fluidic Sculpture”.

ix35

Ten sam język, a co za tym idzie podobne rozwiązania stylistyczne, znalazły zastosowanie w ix20. Auto miało swoją premierę w 2010 roku, na salonie w Paryżu, a jego produkcją zajęły się – podobnie jak w przypadku i30 oraz ix35 – czeskie zakłady w Noszowicach. Hyundai ix20 wpisał się w trend na projektowanie minivanów do miasta.

ix20

Rok 2011 przyniósł koreańskiej marce flagowy produkt spod znaku “i”. Na autosalonie w Genewie światło dzienne ujrzał Hyundai i40, który rzucił rękawicę tuzom klasy średniej. W modelu tym projektantom udało się połączyć powszechnie chwaloną dynamiczną stylistykę, obszerne wnętrze, pakowny bagażnik oraz właściwości jezdne, potrafiące zawstydzić bardziej znanych rywali.

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

O podobnych zaletach mówiło się, kiedy jesienią 2011 roku kompaktowy Hyundai i30 doczekał się drugiego, obecnie oferowanego wcielenia. Rok temu zmiany warty doczekał się natomiast najmniejszy w rodzinie model i10. Warto wspomnieć, że do gamy “i” należał również Hyundai ix55 – luksusowy SUV, który trafił do Europy w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

Fot. Mat. prasowe/Hyundai

Jeśli któryś z modeli Hyundaia trafił w Wasze gusta to zapraszamy na stronę Auto Centrum GOLEMO.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Krzysiek

    To fakt, coraz więcej tych hyundaiów na drodze.