Lekcja historii z Seatem Ibizą – tak zmieniał się hiszpański maluchFot. Mat. prasowe/Seat

Najlepiej sprzedający się i najczęściej eksportowany hiszpański samochód osobowy, a także najbardziej przełomowy i najważniejszy model w historii Seata świętuje właśnie swoje 30. urodziny. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak zmieniała się mała, ale pełna charyzmy Ibiza.

Pierwszy egzemplarz tego auta zjechał z taśmy zakładu produkcyjnego w Barcelonie dokładnie 27 kwietnia 1984 roku. Nazwana na cześć hiszpańskiej wyspy Ibiza była pierwszym autem skonstruowanym samodzielnie przez Seata, choć korzystającym z rozwiązań technicznych Fiata Ritmo, jak również układu napędowego opracowanego wspólnie z Porsche. Nadwozie modelu zostało zaprojektowane tak, aby swobodnie pomieścić rodzinę z dwojgiem dzieci, a za wystylizowanie karoserii odpowiadała legenda motoryzacyjnego designu, Giorgetto Giugiaro.

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Spod ręki Giugiaro wyszła także druga, znacznie bardziej zaokrąglona generacja Ibizy. Model ten powstał już po przejęciu Seata przez Grupę Volkswagena, stąd obecność platformy technicznej z Polo oraz niemieckich silników. Wśród tych ostatnich znalazł się, po raz pierwszy w segmencie małych aut, kultowy już dziś diesel 1.9 TDI o mocy 90 KM. W ofercie nie zabrakło jednak także czegoś dla miłośników mocnych wrażeń – sportowy wizerunek Ibizy podkreśliła wprowadzona w 1996 roku wersja Cupra z 2-litrowym, 150-konnym silnikiem pod maską.

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Ostrzejsze rysy karoserii Ibiza zyskała w 2002 roku, kiedy światło dzienne ujrzała trzecia odsłona hiszpańskiego “malucha”. Tym razem auto wystylizowała kolejna designerska sława z Włoch, Walter de’Silva. Jego starania nie poszły na marne, bo oprócz charakterystycznej, przyciągającej uwagę stylistyki Ibiza dostała sportowo zestrojone zawieszenie i całą gamę mocnych silników. Zgodnie z zasadami ewolucji poprzeczka poszła jeszcze wyżej i tym razem odmiana Cupra otrzymała 180-konną jednostkę (150-konną zarezerwowano natomiast dla nowej wersji FR).

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Fot. Mat prasowe/Seat

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2008 roku Seat zelektryzował publiczność prototypem Bocanegra. I choć auto wyglądało iście spektakularnie, bez większych zmian weszło do produkcji seryjnej jako Ibiza IV. Początkowo samochód oferowano w praktycznej formie 5-drzwiowego hatchbacka, potem wprowadzono 3-drzwiowy model SportCoupe, a następnie kombi SportTourer. Jeśli chodzi o najmocniejsze wersje silnikowe, podobnie jak w trzeciej generacji otrzymały one po 150 i 180 KM, jednak tym razem zamiast 1,8-litrowego silnika zastosowano 1,4-litrowy TSI.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Dziś Seat Ibiza ma na karku 30 lat historii, a liczba wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu zbliża się do okrągłych 5 milionów. Jako że każdego dnia z fabryki w Martorell wyjeżdża 700 sztuk auta, Hiszpanie będą mieli niebawem kolejny powód do świętowania.  A wszystkich zainteresowanych kupnem Seata tradycyjnie zapraszamy do Auto Centrum Golemo.

O Autorze

Powiązane artykuły