TOP 7 miejskich hot-hatchy, czyli najlepsze kieszonkowe rakiety na rynku

Co się stanie, kiedy do zwartości, zwinności i lekkości typowego miejskiego hatchbacka dodamy mocny silnik i sportowo zestrojone podwozie? Powstanie wtedy iście wybuchowa mieszanka, która do sprawnego poruszania się po wielkich metropoliach nada się doskonale. Auto tego typu określa się mianem “pocket rocket”, czyli kieszonkowej rakiety, co zresztą świetnie oddaje charakter takiego samochodu.

Dziś postanowiliśmy sprawdzić, co dla chętnych na gorącego hatchbacka do miasta, czeka w polskich salonach dealerskich. Wybraliśmy siedem najlepszych propozycji, przyjrzeliśmy się ich parametrom technicznym, osiągom i cenom, a oto efekt – przegląd miejskich hot-hatchy, dostępnych na naszym rynku.

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde

alfa_romeo_mito_qv

Zestawienie zaczynamy od kuszącej “Włoszki”, a mianowicie Alfy MiTo w wersji oznaczonej czterolistną koniczyną. Jej sercem jest 1,4-litrowy silnik MultiAir Turbo o mocy 170 KM, który pozwala przyspieszyć do “setki” w 7,3 sekundy i rozpędzić się do 219 km/h. Niestety, póki co nie znamy cen modelu 2014.

Fiat Abarth Punto Super Sport

fiat_abarth_punto_super_sport

Kolejny model również pochodzi z Włoch, a jest nim Punto zmodyfikowane przez nadwornego tunera Fiata, firmę Abarth. Model spod znaku skorpiona wyróżnia się 1,4-litrową, 180-konną jednostką umożliwiającą przyspieszenie do 100 km/h w czasie 7,5 sekundy i osiągnięcie ponad 216 km/h. Za tę przyjemność trzeba zapłacić 85.000 złotych.

Ford Fiesta ST

ford_fiesta_st

Długo oczekiwany, ale dopracowany w najdrobniejszym szczególe hot-hatch, spod znaku owalu napędzany jest 1,6-litrowym silnikiem EcoBoost generującym 182 koni. Dzięki niemu auto osiąga 100 km/h po 6,9 sekundy i rozpędza się do 220 km/h. Całość kosztuje minimum 73.500 złotych.

 

Peugeot 208 GTi

peugeot_208_gti

Jednym z najmłodszych modeli w gronie gorących “maluchów” jest 208 GTi, które kryje pod maską 1,6-litrowy motor THP o mocy okrągłych 200 KM. Francuskie auto przekracza barierę 100 km/h po 6,8 sekundy od startu, a przestaje przyspieszać przy 230 km/h. Cena gorącego Peugeota wynosi 83.300 złotych, a jego ofertę można znaleźć tutaj.

Renault Clio RS

renault_clio_rs

Znad Sekwany pochodzi również Clio RS i również w nim 1,6-litrowy silnik wspomagany turbodoładowaniem generuje 200 KM. Tu zamiast skrzyni manualnej znajdziemy jednak “automat”, pozwalający na osiągnięcie 230 km/h prędkości maksymalnej. Ani przyspieszeniem do 100 km/h, ani ceną Renault niestety się nie chwali.

Seat Ibiza SC Cupra

seat_ibiza_sc_cupra

Automatyczną przekładnię ma na pokładzie także Seat Ibiza SC Cupra, czyli hiszpański sposób na małego hot-hatcha. W modelu tym zastosowano 1,4-litrową, 180-konną jednostkę, co zaowocowało sprintem 0-100 km/h na poziomie 6,9 sekundy i prędkość maksymalną w granicach 228 km/h. Auto kosztuje u nas 78.500 złotych.

Volkswagen Polo GTI

Ostatnia propozycja w naszym przeglądzie to jeden z najsłynniejszym modeli w gronie “kieszonkowych rakiet”. Mowa o Polo GTI, które przeszło niedawno face-lifting, zyskując zastrzyk dodatkowej mocy – podniesiono ją ze 180 do 192 KM. Póki co nie znamy dokładnych osiągów zmodernizowanej wersji, a także jej cen.

 

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Mateusz

    Ford za równo pod względem ceny jak i wyglądu zdominował ranking i konkurencje! 🙂

  • Karol

    Dla mnie clio i seat najlepsze!