Peugeot Exalt Concept – dynamika, luksus i innowacjeFot. Mat. prasowe Peugeot

Chiński rynek motoryzacyjny rozwija się w niezwykle szybkim tempie, a prawdziwym wzięciem cieszą się tam produkty europejskich marek. Nic więc dziwnego, że na zbliżający się wielkimi krokami salon w Pekinie przyjedzie multum premier rodem ze Starego Kontynentu. Wśród nich pojawi się najświeższe studium Peugeota.

Dwa lata po odsłonięciu zjawiskowego coupe o nazwie Onyx zobaczymy auto kontynuujące nową linię designerską francuskiej marki. Tym razem stylistyka łącząca elegancję, dynamikę i nowoczesność, zostanie podana w formie gustownego sedana. Exalt – bo takie miano nosi najnowszy prototyp – będzie jednak przyciągał uwagę nie tylko samym wyglądem, ale i wykonaniem nadwozia.

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Inspirując się rozwiązaniami stosowanymi we francuskiej motoryzacji lat 20. i 30. ubiegłego wieku, twórcy karoserii postanowili użyć do jej wykonania surową stal. Na tym jednak nie poprzestali, bo tylną część nadwozia pokryli innowacyjnym materiałem o nazwie Shark Skin, który można uznać za swego rodzaju tkaninę. Zarówno za pomysł, jak i jego realizację projektantom należą się słowa uznania, bo końcowy efekt jest doprawdy fascynujący.

Szeroka paleta materiałów wykończeniowych wita nas po zajęciu miejsca w środku. Oprócz gołej stali znajdziemy tu wysokogatunkowe drewno, skórę oraz tkaninę “chiné” powstałą na bazie naturalnej bawełny. Jak przystało na projekt przyszłości, w kokpicie nie zabrakło garści nowoczesnych wyświetlaczy.

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Również przygotowując dla Exalta napęd, Peugeot zdecydował się postawić na nowoczesność. W efekcie wprawianiem samochodu w ruch zajmuje się układ HYbrid4, w którym 1,6-litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy THP o mocy 270 KM wspomagany jest przez dodatkową jednostkę elektryczną rozwijającą 68 KM. Cały zestaw jest w stanie dostarczyć pokaźne 340 koni.

Pozostając jeszcze w temacie napędu, warto dodać, że sprzężony z 6-biegową przekładnią automatyczną silnik benzynowy umieszczony jest z przodu i napędza przednie koła, natomiast motor elektryczny został osadzony w obrębie osi tylnej i wprawia w ruch tylne koła. Do dyspozycji mamy więc nie tylko układ hybrydowy, ale jednocześnie napęd na wszystkie koła.

Na tegorocznych targach Beijing Motor Show marka spod znaku lwa pokaże w sumie 16 samochodów produkcyjnych i koncepcyjnych – oprócz Exalta pojawi się 270-konne coupe RCZ R, jak również doskonale przyjęty na europejskim rynku model 2008 (jego polską ofertę znajdziecie tutaj). Jeśli chodzi o przyszłość samego Exalta, tej nie możemy być pewni, ale mamy nadzieję, że zastosowane w nim rozwiązania stylistyczne i techniczne zawitają do modeli produkowanych seryjnie.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Leszek

    Prezentuje się naprawdę wspaniale. Jedyne, co mi przeszkadza to właśnie pokrycie tylnego nadwozia innym materiałem. Jednak cała stylistyka porywa. Chętnie bym takiego do siebie przygarnął.

    • KonieMechaniczne

      Ta surowa stal sprawia, że samochód wygląda nietuzinkowo.