Peugeot 2008 DKR – powrót w wielkim stylu!Fot. Mat. prasowe Peugeot

Może z tym powrotem w tytule odrobinę przesadziłem, bo do ostatecznego powrotu zostało jeszcze sporo czasu, ale wstępne zapowiedzi i plany, których trzyma się producent są naprawdę imponujące. W wielkim skrócie: po wielu latach absencji, Peugeot postanowił wrócić do wielkiego Rajdu Dakar z modelem 2008 DKR, który już na pierwszy rzut oka wiele obiecuje.

Dla miłośników motoryzacji oraz sportów motorowych, Rajd Dakar to ostatnia prawdziwa impreza motoryzacyjna na najwyższym poziomie. Owszem, obecna formuła Dakaru została mocno zmieniona, ograniczenia są dość dokuczliwe, ale to nadal morderczy, niezwykle trudny, bardzo niebezpieczny i wyczerpujący rajd, który potrafi się dać we znaki zarówno kierowcom, załogom, jak i pojazdom, które po kilku latach posuchy znów zdają się być mocno radykalne i imponujące. Wystarczy spojrzeć na projekt Peugeot 2008 DKR.

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwykła „rajdówka”. Gdyby nie charakterystyczny grill, logo oraz światła, z rozpoznaniem modelu Peugeot 2008 byłoby bardzo ciężko. Ponadto w porównaniu do modelu 205 T16 sprzed 25 lat nowość prezentuje się po prostu jak potwór zaczerpnięty wprost z post-apokaliptycznego filmu. Matowe czarne nadwozie z radykalnym poszerzeniem, liczne wloty powietrza, bardzo wysokie zawieszenie oraz gigantyczne 37-calowe koła (94 centymetry), które sprawiają, że do auta po prostu mamy ogromny szacunek. Auto z profilu prezentuje się świetnie, zamiast tylnych drzwi mamy ogromne poszerzenie, na dachu wylądowało sporych rozmiarów skrzydło, zaś z tyłu straszą dwie końcówki układu wydechowego słusznych rozmiarów. Również na dachu wylądowały ogromne wloty powietrza. Całość, prezentuje się po prostu wspaniale. Miejmy nadzieję, że w styczniu 2015 roku zobaczymy to auto w niezmienionej i równie imponującej formie. Jeśli komuś marzy się choć cząstka Dakaru, powinien zwrócić uwagę na ofertę GOLEMO, w której znajdzie cywilną wersję modelu Peugeot 2008.

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

Fot. Mat. prasowe Peugeot

A jak przedstawia się serce auta? Co prawda kwestia silnika jest jeszcze tajemnicą, ale na jaw wyszły niezwykle ciekawe informacje na temat samego napędu. Otóż producent postanowił zastosować napęd na tylną oś, zamiast tradycyjnego na cztery koła. To sprawia, że auto będzie klasyfikowane jako baja, a to z kolei otworzyło wrota do możliwości związanych z wysokim zawieszeniem i wspomnianymi już ogromnymi kołami. Ponadto lekka konstrukcja sprawia, że trakcja generowana jedynie przez tylną oś wcale nie będzie gorsza, od cięższego modelu z napędem 4X4. Czy tak rzeczywiście będzie? Już za jakiś czas będziemy mieli szansę się o tym przekonać, gdyż za kierownicą modelu w barwach zespołu zespołu Peugeot Total wystartuje duet Carlos Sainz i Cyril Despres. Zapowiada się świetna rywalizacja!

O Autorze

Powiązane artykuły

 • Rafał

  ALE MASZYNA!!! Prezentuje się genialnie, nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć to cudo w akcji!

  • KonieMechaniczne

   Robi wrażenie, ciekawe, jak sprawdzi się w rajdzie 🙂

 • Karol

  Wygląda rzeczywiście imponująco, jeżeli równie imponująco będzie jeździł to szykuje się ciekawa rywalizacja 🙂