Olej silnikowy – kontrola, wymiana i typowe problemyFot. M I T C H Ǝ L L/CC/flickr

Silniki benzynowe, czy też wysokoprężne to bardzo skomplikowane mechanizmy, które do prawidłowego działania potrzebują odpowiedniego smarowania. Zapewnia im to olej silnikowy. Niestety nie jest to płyn, który po wlaniu przez producenta w fabryce może odejść w zapomnienie – trzeba go kontrolować i regularnie wymieniać. O tym, jak dokładnie dbać o olej silnikowy, opowiemy w naszym poradniku.

Zaczniemy od podstawowej czynności związanej z eksploatacją oleju silnikowego, a mianowicie kontroli jego poziomu. Aby jej dokonać, należy ustawić auto na płaskim terenie, odczekać kilka minut, jeśli uruchamialiśmy jednostkę napędową, następnie w obrębie komory silnikowej odszukać specjalnie oznaczony bagnet, wyciągnąć go, wytrzeć do sucha, znów włożyć, potem wyjąć i wreszcie sprawdzić, czy poziom znajduje się pomiędzy minimum a maksimum. Dodajmy, że w części nowoczesnych aut bagnetu nie uświadczymy – kontrolą oleju zajmuje się elektronika.

fot. flickr.com

fot. flickr.com

Jeżeli stan środka smarnego mieści się na maksimum lub tuż pod maksimum przewidzianym przez producenta, nie powinniśmy się martwić. Gdy jednak zmierza do minimum lub – co gorsza – kształtuje się poniżej minimalnego pułapu, wtedy trzeba jak najszybciej uzupełnić płyn (najlepiej tego samego typu, o tych samych parametrach m.in. jakości i lepkości). Oczywiście należy też znaleźć przyczynę problemu – zazwyczaj jest nią wyciek, ale powodami niskiego poziomu mogą być również zużyte pierścienie tłokowe czy wyeksploatowana turbosprężarka. Warto nadmienić, że ubytki oleju wcale nie muszą oznaczać awarii, bo po pierwsze, w instrukcjach obsługi producenci dopuszczają spadek poziomu tego płynu (w pewnych granicach), a po drugie, niektóre motory mają wadę wrodzoną w postaci dużego apetytu na olej silnikowy.

Powodów do zmartwień dostarcza jednak nie tylko za niski, ale i za wysoki poziom środka smarnego. Najczęściej kłopot z tym zjawiskiem mają użytkownicy samochodów z silnikiem wysokoprężnym i filtrem cząstek stałych – jeśli takie auto jest eksploatowane przede wszystkim w mieście lub filtr jest zapchany, do silnika dostaje się paliwo, które rozrzedza olej silnikowy i podnosi jego stan. Niekiedy paliwo pojawia się też za sprawą uszkodzonego układu wtryskowego lub zapłonowego. W oleju może pojawiać się również płyn chłodzący, co wiąże się z koniecznością wymiany uszczelki pod głowicą silnika.

Równie ważna jak kontrola jest systematyczna wymiana oleju silnikowego, która pozytywnie wpływa na jego właściwości, a co za tym idzie żywotność jednostki napędowej. W większości przypadków wystarczy po prostu przestrzegać zaleceń ustalonych przez producenta. Jeśli jednak instrukcja obsługi sugeruje wymianę np. co 30 tys. km, warto zastanowić się nad częstszymi wizytami w serwisie. Przyjmuje się, że najbardziej optymalny interwał wynosi 15 tys. km w silnikach zasilanych benzyną lub olejem napędowym oraz 10 tys. km w motorach napędzanych gazem LPG. Co więcej, na wymianę środka smarnego najlepiej stawiać się maksymalnie co rok.

Na koniec warto wspomnieć o kilku sytuacjach, w których można pokusić się o jeszcze częstszą wymianę oleju. Chodzi tu mianowicie o jazdę na krótkich dystansach, rzadkie użytkowanie samochodu, częste poruszanie się po zatłoczonym mieście, jak również wykorzystywanie pojazdu do ciągnięcia przyczepy.

O Autorze

Powiązane artykuły