Kupowanie używanego samochodu – jak zacząć?Fot. Ryan/CC/flickr

Kupno używanego samochodu to często droga przez mękę. Należy uważać na każdym kroku i zwracać uwagę na szczegóły, które początkowo mogą wydawać się nieistotne, ale po jakimś czasie przeradzają się w poważne problemy. Jak więc dać sobie radę w tym nieprzyjaznym środowisku?

Kupowanie samochodu, w szczególności używanego, nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. O ile w salonie ma się niemal stuprocentową pewność jakości, oczywiście w zależności od marki, oraz rzetelności sprzedającego, to już w przypadku kupna samochodu używanego niestety trzeba uważać na każdym kroku. Jasne jest to, że każdy kto decyduje się na kupno samochodu używanego liczy się z kosztami. Ponadto każdemu zależy na tym, aby kupić dobry i sprawny technicznie samochód, w jak najlepszym stanie wizualnym, za jak najniższą cenę.

Zadanie to jest czasem niezwykle trudne, dlatego też warto przed kupnem samochodu używanego poznać kilka cennych porad i wskazówek, które mogą okazać się bardzo przydatne przy późniejszych ważnych decyzjach, jakie przyjdzie podjąć kupującemu. Na co więc zwracać największą uwagę, jak nie dać się oszukać i jakie sztuczki stosują sprzedawcy, aby „wcisnąć” nam swój wadliwy towar? Dziś zaczniemy od podstaw, zaś w kolejnych tekstach z tej serii będziemy zagłębiać się w szczegóły świata używanych samochodów.

Podstawy, czyli jak w ogóle zacząć?

Po zapadnięciu decyzji o kupnie samochodu, zawsze przychodzi czas na decyzję „co kupić?”. Oczywiście najgorszym rozwiązaniem jest kupno czegokolwiek, żeby tylko było tanio. Zakup należy przemyśleć. Kupno samochodu wielkości Seicento z bagażnikiem, w którym zmieści się jedna siatka z zakupami dla 5-osobowej rodziny z małym dzieckiem jest nieporozumieniem. Podobnie kupno wielkiego SUV’a lub kombi dla tak zwanego singla, który będzie woził w przepastnym bagażniku jedynie powietrze. Samochód należy kupować wedle własnych potrzeb rezygnując z intuicji i impulsu. Pośpiech i nieuwaga są najgorszymi doradcami.

Warto pamiętać, że podczas kupowania samochodu musimy być niezwykle podejrzliwi i dociekliwi. Lepiej czepiać się szczegółów, które mogą kryć większe usterki niż pomijać je i żałować po dokonaniu transakcji kupna. Kolejna kwestia to wyposażenie. Bardzo często jest tak, że szukamy samochodu z klimatyzacją, nie zwracając uwagi na modele bez tego udogodnienia. Jest to błąd. Lepiej wybrać model w świetnym stanie, z dobrym wyposażeniem, ale bez klimatyzacji za tę samą cenę, co model z klimatyzacją, ale w gorszym stanie i z gorszym wyposażeniem. Przecież klimatyzację zawsze można zamontować, a dobrego stanu auta często już nie da się odzyskać.

To tylko podstawowe porady, które mają uzmysłowić potencjalnemu kupcowi wagę decyzji. Jeśli kupujemy auto „na chwilę” za 2-3 tysiące złotych, możemy przymknąć oko na niektóre kwestie. Jeśli jednak kupujemy auto za oszczędzane przez lata pieniądze, warto decyzję i szukanie rozłożyć na dłuższy czas, by wreszcie znaleźć ten wymarzony i jedyny model. Już wkrótce napiszemy, gdzie szukać auta używanego i na co jeszcze zwracać uwagę, a jeśli już nie możecie się doczekać, ogromny wybór nowych i używanych aut znajdziecie w ofercie GOLEMO.

O Autorze

Powiązane artykuły