10 aut w stylu retro, które możesz kupić w salonie

Są auta, które zmotoryzowały całe kraje, są takie, które wyznaczyły nowe kierunki rozwoju motoryzacji i są też takie, które swoim nieszablonowym charakterem przyciągnęły rzesze indywidualistów. Wszystkie je łączy jedno – na stałe zapisały się w historii samochodów, a dziś określa się je mianem kultowych.

Część takich aut raz na zawsze zakończyła swój rynkowy “żywot”, jednak w przypadku wielu producenci zdecydowali się odkurzyć ich niezapomniany wygląd i unikalny wizerunek, tworząc na podstawie sprawdzonych lata temu pomysłów nowe, współczesne projekty. Wykorzystanie tzw. retro-designu okazało się strzałem w dziesiątkę, dlatego dziś samochodów powstałych w tej konwencji można wymienić naprawdę sporo. My postanowiliśmy sprawdzić, które z nich można lub niebawem będzie można kupić w salonach.

Chevrolet Camaro

2014 Chevrolet Camaro

Naszą współczesną, acz noszącą znamiona przeszłości motoryzacyjną podróż rozpoczynamy w USA. Tam w 1966 roku narodził się Chevrolet Camaro i stamtąd pochodzi jego najświeższa generacja, która z pierwowzorem ma wiele, wiele wspólnego.

Citroen C3

2

Citroen 2CV, zwany również kaczką, stał się jednym z tych pojazdów, które zmotoryzowały rzesze mieszkańców Europy. Jego wizerunek, a konkretnie charakterystyczny kształt dachu, został wykorzystany w modelu C3, który oferowany jest obecnie w drugim wcieleniu, a którego gamę znajdziecie tutaj.

Dodge Challenger

2015 Dodge Challenger R/T

Kolejny amerykański bolid w naszym zestawieniu to Dodge Challenger. Jego najnowsza, poddana niedawno liftingowi generacja jest w dużej mierze współczesną interpretacją modelu z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Fiat 500

4

Choć zaprezentowany pół wieku po premierze poprzednika, nowy Fiat 500 zachował cechy oryginalnego modelu – ma niemal ten sam, jedynie dostosowany do współczesnych standardów wygląd, również nie grzeszy rozmiarami i także jemu udało się osiągnąć rynkowy sukces.

Ford Mustang

The All-New Ford Mustang

Szkicując poprzednią generację Mustanga, Ford postanowił inspiracje czerpać z pierwszego modelu. Pokazana niedawno nowa generacja Mustanga stała się wprawdzie bardziej futurystyczna, ale zachowała styl znany od 50 lat.

Jeep Renegade

2015 Jeep Renegade Latitude and Trailhawk Models

Na rynek samochodów terenowych wkracza powoli najnowsze dzieło Jeepa. To Renegade, który swoimi kanciastymi kształtami i surowym charakterem wskrzesza to, czego we współczesnych SUV-ach czy crossoverach trzeba szukać ze świecą w ręku.

Mercedes SLS AMG Gullwing

SLS AMG GT FINAL EDITION (C 197) 2013

Charakterystyczne dla SLS-a AMG drzwi w kształcie skrzydeł wcale nie są wymysłem współczesnych projektantów. Trafiły one w 1954 roku do słynnego Mercedesa 300 SL, z którego Gullwing przejął także wiele innych rozwiązań stylistycznych.

Mini

8

Współczesne Mini miało swoją premierę w 2001 roku i choć było na wskroś nowoczesnym pojazdem, designem mocno nawiązywało do pierwowzoru. Dzięki temu auto odniosło sukces i dzięki temu możemy oglądać kolejną generację tego auta.

Renault Twingo

9

Podobnie jak Citroen 2CV, również Renault 5 pozwoliło rzeszom Francuzów posiadać własne “cztery kółka”. I właśnie “piątka” była inspiracją przy tworzeniu zaprezentowanego w ubiegłym miesiącu nowego Twingo.

Volkswagen Beetle

Volkswagen Beetle

Garbus to jeden z tych samochodów, których przedstawiać nie trzeba chyba nikomu. Pierwszą z jego współczesnych form reprezentował New Beetle z 1997 roku, drugą zaś oferowany od trzech lat model Beetle.

O Autorze

Powiązane artykuły

 • Kamil

  Fajne auta, wyglądają świetnie, ale niestety nie zastąpią tych starych ‚kultowych’ samochodów. Odrestaurowany i zadbany klasyk – to jest prawdziwe retro 🙂

  • Mati

   dokładnie tak, chociaż na takiego mercedesa bym się pokusił 🙂

   • KonieMechaniczne

    Też byśmy brali 😉

  • KonieMechaniczne

   Stare auta mają swój klimat 🙂