Nowy Seat Leon Cupra – wielki powrót hiszpańskiego temperamentuFot. Mat. prasowe/Seat

Na premierę nowego Seata Leona czekaliśmy aż siedem lat, ale mamy kolejny dowód na to, że było warto. Do gamy hiszpańskiego kompaktu dołączyła bowiem kolejna bardzo interesująca odmiana – po kombi, wersji zasilanej gazem ziemnym czy tej z napędem na wszystkie koła, przyszedł czas na najgorętszą nowość, a mianowicie sportowy wariant Cupra.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Jak przystało na topowy model w ofercie, Cupra już z zewnątrz informuje, że mamy do czynienia z wyjątkowym autem. Do udanej, pełnej atrakcyjnych krzywizn sylwetki Leona nowa wersja dorzuca agresywny body-kit nadwozia, w którym wyróżnimy przeprojektowane zderzaki, dwie końcówki wydechu i rzecz jasna emblematy zarezerwowane dla sportowej serii Seata.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Żeby modernizacje zewnętrzne można było uznać za kompletne, karoserię osadzono na unikalnych alufelgach (o średnicy 18 lub 19 cali). Garść zmian zafundowano też wnętrzu – kabinę Cupry rozpoznamy po spłaszczonej u dołu kierownicy, mocno wyprofilowanych fotelach (opcjonalnie kubełkowych), aluminiowym wykończeniu pedałów i progów, a także ekskluzywnej tapicerce dostępnej w kilku wariantach kolorystycznych.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

W ślad za standardowymi odmianami Seata Leona, wersja Cupra wyróżnia się niską masą własną, pozytywnie wpływającą na osiągi, spalanie i prowadzenie. O należyte właściwości jezdne dba zresztą szereg innych elementów – od regulowanego zawieszenia, przez zmodyfikowany układ kierowniczy, po mechaniczną blokadę dyferencjału.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

O sportowym charakterze nowego Seata najlepiej świadczy jednak to, co ujrzymy pod maską. Drzemie tam 4-cylindrowy silnik 2.0 TSI, który za sprawą turbodoładowania potrafi wykrzesać z siebie potężną dawkę 265 KM oraz 350 Nm. Dla tych, którzy mimo to poczują niedosyt mocy, czeka topowy wariant o mocy aż 280 koni, który czyni z Leona Cupry najmocniejszy drogowy model hiszpańskiej marki.

Pokaźne wartości mocy i momentu obrotowego przekładają się oczywiście na znakomite osiągi. 265-konna wersja z 6-biegową skrzynią manualną przekracza barierę 100 km/h po 5,9 sekundy, a z przekładnią DSG – po 5,8 sekundy. Odmiana 280-konna jest jeszcze sprawniejsza, proponuje bowiem odpowiednio 5,8 oraz 5,7 sekundy. Niezależnie od mocy i przekładni, prędkość maksymalna jest ograniczona do 250 km/h. Średnie spalanie oscyluje natomiast wokół 6,5 l/100 km.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

Mówiąc o osiągach, warto wspomnieć o rekordzie, jaki auto ustanowiło na niemieckim Nurburgringu. Północną pętlę tego słynnego toru ekstremalny kompakt Seata pokonał w czasie 7 minut i 58,4 sekundy, stając się tym samym najszybszym produkcyjnym modelem z napędem na przednie koła. Takie osiągnięcie jest chyba najlepszym dowodem na nieprzeciętne zdolności auta.

Cupra została przygotowana w dwóch wersjach karoseryjnych Leona – w 5-drzwiowym nadwoziu hatchback oraz stylizowanej na coupe odmianie SC. Samochód pojawi się na polskim rynku za kilka miesięcy, a jego kartą przetargową będzie m.in. bogate wyposażenie. Już teraz auto można oglądać na

specjalnie przygotowanej stronie dotyczącej modelu, do której odnośnik znajdziecie tutaj.

Fot. Mat. prasowe/Seat

Fot. Mat. prasowe/Seat

O Autorze

Powiązane artykuły