Nowy Peugeot 308 z nagrodą COTY 2014 i nadwoziem SWFot. Mat. prasowe/Peugeot

Mamy dwie wiadomości dla fanów Peugeota 308 i na wstępie uprzedzamy, że obie są dobre. Po pierwsze, francuski kompakt sięgnął po zaszczytny tytuł “Car of the Year 2014”. Po drugie, na trwającym właśnie Salonie Samochodowym w Genewie debiutuje kolejna wersja nadwoziowa 308 – kombi o nazwie SW.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

W plebiscycie na tegoroczny Samochód Roku “308-ka” otrzymała od 58 jurorów 307 punktów, tym samym dystansując pozostałych sześciu finalistów. Na drugim miejscu znalazło się BMW i3 z wynikiem 223 punktów, na trzecim Tesla S sklasyfikowana na 216 punktów, natomiast na czwartym Citroen C4 Picasso, który zdobył 182 punkty. Trzy pozostałe miejsca zajęły odpowiednio Mazda 3, Skoda Octavia oraz Mercedes klasy S.

Jedna z najważniejszych nagród w świecie motoryzacji powędrowała do Peugeota zarówno ze względu na jego design i jakość wykończenia, jak również z racji zastosowanej techniki – jurorzy zwrócili uwagę na uniwersalność zastosowanej platformy technicznej, niską masę oraz niewielkie zużycie paliwa. Dodajmy, że nie jest to pierwsza wygrana francuskiej marki w plebiscycie “Car of the Year”. 12 lat temu tytuł ten zdobył model 307, w 1988 roku model 405, zaś w roku 1969 model 504.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Zostawmy jednak przeszłość Peugeota i przyjrzymy się temu, jak rysuje się przyszłość 308. A tę wyznacza wspomniany na początku wariant SW. Mimo praktycznego nadwozia model ten zachowuje elegancki styl znany z hatchbacka, a dzięki stonowanym kształtom jest projektem ponadczasowym. Kompaktowej wielkości karoserię cechuje długość 4585 mm, szerokość 1804 mm oraz wysokość 1471 mm.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Jak przystało na kombi z prawdziwego zdarzenia, nowy Peugeot 308 SW dysponuje gigantyczną przestrzenią bagażową. W sumie do wykorzystania jest aż 660 litrów, łącznie z 70-litrową przestrzenią pod podłogą kufra. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność wzrasta o dokładnie 1000 litrów, a funkcjonalność tak uzyskanej przestrzeni ładunkowej podnosi płaska podłoga. Praktyczność bagażnika podnoszą zresztą także regulowane przegródki pozwalające zachować porządek.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

W ślad za hatchbackiem, wersja kombi jest bardzo lekkim pojazdem. W porównaniu do poprzednika udało się pozbyć sporo, bo 140 kilogramów, tym samym poprawiając osiągi i redukując spalanie. Na to ostatnie największy wpływ mają jednak nowoczesne silniki zgodne z normą emisji spalin Euro 6. Wchodząc na rynek, SW oferowany będzie z jednostkami benzynowymi o mocy 110-155 KM oraz motorami wysokoprężnymi rozwijającymi od 92 do 150 KM.

Nowa generacja 308 w wersji kombi trafi do europejskich salonów sprzedaży w połowie tego roku. W Polsce samochód będzie można kupić m.in. w krakowskim Auto Centrum Golemo.

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

Fot. Mat. prasowe/Peugeot

O Autorze

Powiązane artykuły