Zima (nie)strasznaFot. Goodyear Dunlop

Nawet niewielka warstwa śniegu na przedniej szybie ogranicza widoczność, a zalegający na dachu auta biały puch może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, gdy zsunie się nagle na przednią szybę pojazdu. Śnieg na dachu samochodu stanowi również zagrożenie dla kierujących innymi autami.

W czasie jazdy może on zostać zdmuchnięty prosto na przednią szybę pojazdu znajdującego się za nami – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – W takiej sytuacji kierowca może gwałtownie zahamować lub też odruchowo wykonać inny niespodziewany manewr, powodując zagrożenie na drodze. Dlatego szczotka i skrobaczka to niezbędne wyposażenie każdego auta zimą.

Podstawowe wyposażenie na zimę

Wybierając się w dłuższą podróż pamiętajmy również o zabraniu choćby niewielkiej łopaty do śniegu, koca i odpowiedniego zapasu paliwa. Ciepła herbata w termosie również może się okazać na wagę złota, jeśli utkniemy w korku lub zaspie.

Fot. Goodyear Dunlop

Fot. Goodyear Dunlop

Strój kierowcy

Nie bez znaczenia jest także odpowiedni strój kierowcy. Zimą jesteśmy narażeni na wyjątkowo dużo trudnych sytuacji na drodze, więc należy unikać czynników, które mogą dodatkowo przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa jazdy. Buty do jazdy samochodem nie powinny w żaden sposób ograniczać ruchów nogi w kostce, ich podeszwa nie powinna być zbyt gruba, ponieważ zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego na pedały, ani też zbyt śliska, bo noga może zsunąć się z pedału – ostrzegają trenerzy. Zbyt gruba kurtka również może ograniczać ruchy kierowcy, a prowadzenie samochodu w kapturze, który powoduje znaczne ograniczenie pola widoczności jest całkowicie niedopuszczalne.

Nie tylko zimą

Równie ważne jest nasze samopoczucie. Mocne przeziębienie lub grypa mogą opóźnić czas reakcji kierowcy nawet o 10%. Dodatkowo na szybkość działania w sytuacji awaryjnej mogą także negatywnie wpływać zażywane leki.
Typowe objawy przeziębienia lub grypy, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, kaszel, katar czy dreszcze uniemożliwiają kierowcy skoncentrowanie się na prowadzeniu samochodu. Nawet zwykłe kichania powoduje, że na chwilę tracimy z pola widzenia drogę przed samochodem. Częstym objawem grypy jest też poczucie skrajnego zmęczenia powodujące senność. To kolejny argument, który powinien zmobilizować chorego kierowcę do pozostania w domu – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Czytaj ulotki

Zażywane leki mogą mieć negatywny wpływ na zdolności motoryczne kierowcy. Bez względu na to, czy kierowca zakupił lek bez recepty czy na receptę, powinien uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i sprawdzić czy ma on negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Te informacje należy sprawdzić zanim zażyjemy lek, gdyż może się zdarzyć, że dany środek pozostaje w organizmie przez bardzo długi czas – wyjaśniają trenerzy.

O Autorze

Powiązane artykuły