Winkle pod kontroląFot. MissionMotors/CC/Flickr

Gdy motocykl jest pochylony w zakręcie i nagle na jego drodze pojawi się przeszkoda, nawet doświadczeni motocykliści znajdą się w poważnych tarapatach. W trakcie hamowania koło przednie lub tylne może wpaść w poślizg, przez co kierujący straci kontrolę nad pojazdem. Wystarczy nadmienić, że w Niemczech co drugi wypadek motocyklowy ze skutkiem śmiertelnym ma miejsce właśnie na zakręcie.

Elektronika dba o bezpieczeństwo motocyklisty

Nowy układ stabilizacji toru jazdy dla motocykli (MSC) firmy Bosch wspomaga kierowcę przy silnym hamowaniu w zakrętach, dzięki czemu może obniżyć zagrożenie w wielu sytuacjach krytycznych i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Tak przynajmniej twierdzą jego konstruktorzy, a że w przypadku jednośladów każda pomoc w sytuacjach krytycznych jest na wagę złota, to warto się temu systemowi przyjrzeć z bliska.

Jak to działa?

Jeśli motocyklista zbyt mocno przyspieszy lub zahamuje, układ MSC zredukuje ciśnienie hamowania lub moc silnika, aby można było bezpieczniej kierować motocyklem. By jednak elektronika mogła odpowiednio zareagować musi otrzymać setki danych o sytuacji, w jakiej znajduje się motocykl. W tym celu specjaliści rozszerzyli aktualny układ ABS o moduł z czujnikami, który ponad 100 razy na sekundę mierzy lub oblicza położenie kątowe i nachylenie motocykla. Umożliwia to błyskawiczne dostosowanie ciśnienia w układzie hamulcowym, rozdziału sił hamowania oraz momentu obrotowego silnika – niezależnie od tego, czy kierowca pojedzie zbyt brawurowo czy zakręt okaże się zbyt ostry.

KTM 1190 Adventure R. Fot. ArminVogel/CC/Flickr

KTM 1190 Adventure R. Fot. ArminVogel/CC/Flickr

Układ stabilizacji toru jazdy dla motocykli łączy w sobie szereg funkcji bezpieczeństwa, które wspierają motocyklistę podczas hamowania, przyspieszania, jazdy na wprost oraz na zakrętach. Prowadzący pojazd jest wspierany również w sytuacjach, w których motocykl jest mocno pochylony, oczywiście w granicach możliwości wyznaczonych przez prawa fizyki.

Tylko dla najlepszych?

MSC zadebiutowało na rynku pod koniec ubiegłego roku, w motocyklach KTM 1190 Adventure i 1190 Adventure R. To najbardziej zaawansowany układ bezpieczeństwa dla motocykli jaki powstał w laboratoriach firmy Bosch. Jest przeznaczony głównie dla motocykli wyższej klasy, ale jego konstruktorzy liczą, że pomoże uratować życie tysięcy motocyklistów na całym świecie.

O Autorze

Powiązane artykuły