Olimpiada w Soczi coraz bliżej – nie zabraknie motoryzacyjnych akcentówFot. mat. prasowe/Hyundai

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie to pierwsza tego typu impreza sportowa w Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego. Przypomnijmy, że już w 1980 gospodarzem letnich igrzysk była Moskwa, stolica ówczesnego ZSRR. Leżące niedaleko granicy z Gruzją Soczi zostało wybrane gospodarzem igrzysk zimowych dzięki zwycięstwu w głosowaniu podczas 119 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali 4 lipca 2007 roku. Co ciekawe, Soczi nie po raz pierwszy ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich. Pierwszą próbę przeprowadzono w 2002 roku, jednak miasto nie dostało się do ścisłej czołówki kandydatów. Być może była to okazja do oszacowania swoich możliwości, popełnionych błędów oraz ewentualnych braków, co z kolei doprowadziło do udoskonalenia kandydatury, która tym razem okazała się sukcesem.

Dlaczego Soczi?

Być może przewagą Soczi były po prostu pieniądze. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Soczi złożyło wniosek ze zdecydowanie największym budżetem, choć było to spowodowane brakiem obiektów sportowych. Prezydent Rosji Władimir Putin z wielką determinacją zabiegał o to, aby to jego państwu przypadła organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Udało się, dzięki czemu już za kilkanaście dni będziemy świadkami wspaniałej rywalizacji w wielu zimowych dyscyplinach sportu.

Peugeot sponsorem polskiej kadry olimpijskiej

Nie da się ukryć, że XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie to również ogromne wydarzenie medialne, a z tym łączy się również potężna reklama o zasięgu globalnym. Nic więc dziwnego, że wielu producentów wystartowało w wyścigu o pozycję sponsora głównego Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL). Batalię wygrał francuski Peugeot, który będzie towarzyszył polskiej kadrze nie tylko w Soczi, ale również podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Czym jeździ Piotr Żyła?

W trakcie XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w wielu dyscyplinach zobaczymy reprezentantów Polski. Największe emocje wzbudza przede wszystkim kadra naszych skoczków narciarskich. Po wielu sukcesach w ostatnich imprezach takie nazwiska jak Żyła, Stoch, Murańka czy Biegun to dla większości fanów tego sportu pretendenci do miejsc na olimpijskim podium. Tu również możemy odnaleźć akcenty motoryzacyjne. Na przykład ulubieniec wielu kibiców – Piotr Żyła – jest wspierany przez Auto Centrum Golemo i jeździ samochodem Hyundai ix35. Jak widać motoryzacja, niekiedy bardzo delikatnie, ale systematycznie udziela się w świecie sportu i dyscyplinach, które teoretycznie z czterema kółkami mają niewiele wspólnego.

O Autorze

Powiązane artykuły

  • Adam

    Uwielbiam Żyłę! 🙂