Leon ST na cztery łapy

Najpierw Seat Leon po raz pierwszy w historii otrzymał trzydrzwiowe nadwozie. Później przyszła kolej na pierwsze kombi, a teraz hiszpańska marka poszerza ofertę również o wersję z napędem na obie osi. Jeszcze nigdy Leon nie mógł cieszyć się tak szeroką paletą dostępnych wersji.

Seat wiąże z Leonem spore nadzieje i najwyraźniej stara się dotrzeć z tym modelem do jak najszerszej liczby klientów. Wersje trzydrzwiowa i kombi były niejako naturalnym posunięciem, ale już Leona z napędem na obie osie, można uznać za pewną niespodziankę. Oczywiście po kilkudniowych opadach śniegu liczba chętnych na takie auto rośnie bardzo szybko, ale już w czasie odwilży chłodna kalkulacja kosztów zakupu zazwyczaj bierze górę. Z drugiej strony, wśród samochodów kompaktowych tylko nieliczne występują w wersji z napędem na obie osie,co stwarza możliwość zdobycia nowych klientów.

Fot. mat. prasowe/SEAT

Fot. mat. prasowe/SEAT

Nowy Seat Leon ST ze stałym napędem 4Drive na wszystkie koła ma zapewniać doskonałą przyczepność i bezpieczeństwo w trudnych warunkach drogowych, a zdaniem producenta pomoże również pokonać lekkie bezdroża.

Prezes Seata Jürgen Stackmann, prezentując nowego Leona, podkreślał przede wszystkim połączenie dynamicznego wyglądu z wysokim poziomem funkcjonalności i zaawansowania technologicznego oraz rozsądną ceną, co powinno jego zdaniem przełożyć się na spory sukces tego modelu.

Napęd 4Drive ma długą tradycję w marce SEAT. Tym razem hiszpański producent wykorzystuje nowo opracowane wielotarczowe sprzęgło Haldex V generacji, działające hydraulicznie. Podczas codziennej jazdy 4Drive przenosi większość mocy na przednie koła, a napęd na tylną oś zostaje dołączony tylko w przypadku utraty przyczepności. Wszystko odbywa się niezauważalnie w przeciągu kilku milisekund.

Leon ST 4Drive zadebiutuje na polskim rynku już w kwietniu 2014 roku. Samochód będzie dostępny z silnikiem TDI o mocy 105 KM. Oprócz dużej wydajności, jednostka ta wykazuje także imponującą oszczędność. Według danych producenta zużywa 4,5 l/100 km i rozpędza auto od 0 do 100 km/h w 12 s. SEAT planuje również w tym roku wprowadzić kolejne silniki wysokoprężne o dużej mocy.

W Leonie ST 4Drive do dyspozycji będzie szereg innowacyjnych systemów. Nad lepszą przyczepnością i bezpieczeństwem czuwają m.in. ESC i system kontroli ciśnienia powietrza w oponach, XDS i Asystent Podjazdu czy System automatycznego hamowania po kolizji. W standardzie wyposażania znajdują się również pełne światła LED. Ponadto, auto będzie można zamówić z m.in. aktywnym tempomatem ACC, który samodzielnie potrafi zachować stałą odległość od poprzedzającego pojazdu, Systemem Rozpoznawania Zmęczenia, Asystentem Świateł Długich czy Asystentem Pasa Ruchu.

Przednionapędowa wersja Seata Leona ST zadebiutuje na polskim rynku już w połowie lutego. Podstawowa wersja z benzynowym silnikiem będzie dostępna od 63 500 zł, a z silnikiem wysokoprężnym od 65 700 zł. Dla fanów sportów motorowych przygotowano wersję FR posiadającą m.in.: specjalne wykończenie wnętrza, sportowe fotele, 17-calowe felgi aluminiowe, podwójną, chromowaną końcówkę układu wydechowego oraz zestaw Media System Colour z 5-calowym ekranem dotykowym i 8 głośnikami.

Fot. mat. prasowe/SEAT

Fot. mat. prasowe/SEAT

O Autorze

Powiązane artykuły