Hyundai Genesis – z myślą o EuropieFot. mat. prasowe/Hyundai

Koreańskie marki z powodzeniem wdarły się na rynki samochodów małych, kompaktowych i SUV-ów. Jednak w segmencie premium wciąż starzy gracze czują się bardzo pewnie. Hyundai od kilku lat stara się to zmienić. W końcu do odważnych świat należy.

Podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych NAIAS w Detroit zaprezentował nowy model Genesis. Jeszcze w tym roku, ten luksusowy sedan segmentu premium zostanie wprowadzony do limitowanej sprzedaży na wybranych rynkach europejskich. Hyundai już zapowiedział, że zapewni właścicielom najwyższy poziom komfortu i osiągów, jakie kiedykolwiek ta koreańska marka oferowała w swoich samochodach w Europie.

Poprzednik nowego Genesisa jest już dobrze znany w Stanach Zjednoczonych i Korei. Teraz Hyundai planuje wprowadzić nowy model do Europy, aby pokazać możliwości technologiczne i wzmocnić świadomość marki na Starym Kontynencie. Ograniczona liczba samochodów ma być dostępna dla określonych klientów, m.in. decydentów i lokalnych operatorów flot. Będą one oferowane w jednej, bogatej specyfikacji przygotowanej z myślą o upodobaniach europejskich nabywców.

Hyundai zdecydował się po raz pierwszy zastosować w Genesisie system napędu na wszystkie koła HTRAC. Na tylnej osi zamontowano wielowahaczowe zawieszenie, a w konstrukcji samochodu wykorzystano znacznie więcej wysokowytrzymałej stali. Pozwoliło to ograniczyć masę i niemal idealnie rozłożyć ją pomiędzy przednią i tylną oś (52:48).

Fot. mat. prasowe/Hyundai

Fot. mat. prasowe/Hyundai

W zależności od rynku koreańska limuzyna będzie oferowana z jednym z czterech silników. Najsłabszy to 3-litrowe V6 o mocy 257 KM. Ma on zapewniać przyspieszenie od 0 do 100 km/godz. w 8,6 s oraz maksymalną prędkość na poziomie 230 km/godz. Najmocniejsza z oferowanych jednostek, to potężne 5-litrowe V8 osiągające moc 425 KM. Z tym silnikiem Genesis będzie w stanie rozpędzić się do 100 km/godz. w 5,4 s i osiągać prędkość 240 km/godz.

Nabywcy Genesisa będą mogli cieszyć się z bogatego pakietu zaawansowanych systemów, wśród których znajduje się m.in. Blind Spot Detection monitorujący tzw. martwe pole, ze zintegrowanym wyświetlaniem obrazu umieszczonego na szybie bezpośrednio na linii wzroku, system utrzymywania toru jazdy, automatyczny system hamowania awaryjnego czy sterowany radarem, zaawansowany tempomat. W wyposażeniu jest także elektryczne otwieranie i zamykanie bagażnika oraz pierwszy na świecie czujnik stężenia poziomu CO2 w kabinie .

Allan Rushforth, wiceprezes i dyrektor operacyjny Hyundai Motor Europe, po premierze nowego modelu mówił, że Genesis jest zapowiedzią tzw. Produkt Momentum 2017, który oznacza wprowadzenie przez Hyundaia 22 nowych modeli i wersji w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat, oraz wejście w nowe segmenty i zastosowanie innowacyjnych technologii.

O Autorze

Powiązane artykuły